Tunisko: Hollande a Van Rompuy ocenili novú ústavu krajiny

Tunis 7. februára (TASR) – Francúzsky prezident Francois Hollande a predseda Európskej rady Herman Van Rompuy dnes na slávnostnom zhromaždení tuniského parlamentu ocenili novú ústavu tejto africkej krajiny, ktorá garantuje rovnosť pohlaví a slobodu svedomia.

Hollande bol jediným prezidentom západnej krajiny, ktorý sa zúčastnil na mimoriadnom zasadaní tuniského parlamentu, konaného pri príležitosti prijatia prvej porevolučnej ústavy, uviedla agentúra DPA.

Podľa francúzskeho prezidenta je nová ústava poctou tuniskej revolúcii z roku 2011, ktorá zvrhla diktátora Zína Ábidína bin Alího. Zároveň je potvrdením toho, čo povedal v júli, že "islam je kompatibilný s demokraciou".

"Tunisko nie je výnimkou, je to príklad," konštatoval Hollande.

Van Rompuy ústavu tiež nazval "príkladom pre ďalšie krajiny" a vyzval Tunisanov, aby zotrvali na ceste, ktorou sa vydali.

Tunisko bolo prvou arabskou krajinou, v ktorej padol dovtedajší režim a už v októbri 2011 sa tam konali prvé demokratické voľby. Tvorba novej ústavy však trvala podstatne dlhšie.

Zákonodarcovia z vládnucej, islamistami vedenej koalície a sekulárna opozícia sa o znení ústavy dohadovali viac ako dva roky. Výsledkom bol konsenzus, ktorý rešpektuje práva žien a slobodu svedomia. Zároveň však ústava považuje štát za ochrancu náboženstva, ktoré má brániť.

3 dam hy