Turčynov vidí Ukrajinu v EÚ do piatich rokov, chce aj do NATO

Kyjev 18. augusta (TASR) – Ukrajina by mohla splniť všetky reformy potrebné pre vstup do Európskej únie (EÚ) do piatich rokov. V rozhovore pre agentúru Baltic News Service to konštatoval predseda ukrajinského parlamentu Oleksandr Turčynov, informoval dnes tlačový odbor Verchovnej rady.

„Stanovujeme si cieľ vstúpiť do Európskej únie do piatich rokov. Ukrajina by sa mala stať členom Európskej únie, ako aj Severoatlantickej aliancie,“ povedal Turčynov. Parlament podľa neho už čoskoro ratifikuje asociačnú dohodu medzu Kyjevom a EÚ.

„Ukrajinský národ si vybral – európsku a severoatlantickú integráciu… Väčšina Ukrajincov si uvedomuje, že krajina by mala vstúpiť do NATO ako prostriedku ochrany Ukrajiny pred ruskou agresívnou politikou,“ citovala z Turčynovho vyhlásenia agentúra ITAR-TASS.

Šéf ukrajinskej diplomacie Pavlo Klimkin však v nedeľňajšom rozhovore pre nemecký verejnoprávny rozhlas povedal, že „Ukrajina zatiaľ nemieni vstúpiť do NATO. Zatiaľ neexistuje zhoda v tejto veci medzi politikmi a spoločnosťou, takže nateraz to nie je úloha“.

12 dod rsc