Turecká opozícia sľubuje znížiť neférové kvórum

foto: demonštranti proti tureckej vláde, zdroj: TASR

Podpredseda strany CHP Hakiki Suha Okay predložil v parlamente návrh na zníženie volebného kvóra na poslednú chvíľu, ak by malo vstúpiť do platnosti ešte pre budúcoročnými všeobecnými voľbami.

CHP žiada, aby sa 10 % hranica posunula na úroveň 7 %. Okay sa snažil o tom na včerajšom (15.7.) stretnutí rokovať aj s premiérom Recepom Tayyipom Erdoganom.

To, či jeho pokus uspeje je ale veľmi neisté. Voľby sú v Turecku naplánované na 22. júla budúceho roku. Keďže zmeny vo volebnom zákon nemôžu byť robené celý rok pred voľbami, členovia parlamentu majú len niekoľko dní na to aby sa rozhodli, či budú kvórum znižovať.

Lídri CHP argumentujú, že súčasný volebný systém v Turecku je nespravodlivý. „V roku 2002 bol parlament zostavený na základe 55 % platných hlasov“, tvrdí Okay, pričom poznamenáva, že Strana spravodlivosti a rozvoja (AKP) úradujúceho premiéra získala vo voľbách 35,2 % hlasov, no 363 z celkového počtu 550 kresiel.

„Podiel AKP v rámci parlamentu je 66 %. To znamená, že 43 % tureckých občanov nie je zastúpených“, povedal Okay.

Zámerom zákona je zaviesť princípy „konzistencie v administratíve a férovej reprezentácie v rámci tureckej ústavy“, povedal Okay.

Z 23 európskych krajín, ktoré majú volebné kvórum, ho 19 má na úrovni 5 % alebo menej. Priemer v týchto 23 krajinách je 4,6 %.

Podľa správy OBSE 10 % kvórum v tureckom volebnom systéme reálne eliminuje možnosť pre regionálne alebo menšinové strany dostať sa do Veľkého národného zhromaždenia a narušuje podstatu a účel proporčného systému.

Je však otázne, či by zníženie kvóra na 7 % prinieslo v tureckej politike nejakú zásadnú zmenu. Vo voľbách v roku 2007 AKP získala 46,66 % hlasov, nasledovaná CHP s 20, 85 % a stranou Národného hnutia (MHP) s 14,28 %. Žiadna iná strana sa do parlamentu nedostala, pričom najbližšie k tomu bola Demokratická strana (DP), ktorá ale získala len 5,41 %.

V septembri sa v Turecku koná referendum o navrhovaných zmenách v ústave, ktoré by mali urýchliť politický rozvoj. Komentátori ale nevylučujú ani predčasné voľby.

CHP, alebo Republikánsku ľudovú stranu, ktorú založil Kemal Ataturk (1881-1939), zakladateľ moderného Turecka, je dnes najväčšou opozičnou stranou. Od nedávneho zvolenia Kemala Kilicdaroglua za lídra CHP, sa preferencie strany pohybujú na úrovni 30 %. CHP je členom Socialistickej internacionály.