Turecko a EÚ podpísali dohody, ktorými sa začali rokovania o bezvízovom styku

Ankara 16. decembra (TASR) – Turecko a Európska únia podpísali dnes v Ankare dohovory, ktorými sa začínajú rokovania o prípadnej dohode, na základe ktorej by v priebehu troch rokov došlo k zrušeniu vízovej povinnosti pre tureckých občanov cestujúcich do EÚ. Informovala o tom agentúra AP.

Na základe dohovorov podpísaných dnes v tureckej metropole Ankara by sa Turecko malo postarať o prijatie migrantov, ktorí na pôdu EÚ vstúpia neoprávnene cez Turecko.

Dohovory o bezvízovom styku a prijímaní ilegálnych migrantov z EÚ obe strany podpísali niekoľko týždňov po tom, ako EÚ obnovila prístupové rokovania s Tureckom, ktoré na viac než tri roky uviazli na mŕtvom bode.

Turecko začalo prístupové rokovania s EÚ v roku 2005, ale ich postup sa spomalil najmä v dôsledku sporu, ktorý Turecko vedie s Cyprom. Cyprus je rozdelený od roku 1974, kedy Turecko obsadilo jeho severnú časť, keď sa pri prevrate dostali k moci stúpenci zjednotenia ostrova s Gréckom. Severocyperská turecká republika vyhlásila nezávislosť, ktorú však medzinárodné spoločenstvo s výnimkou Turecka neuznáva.

2 20 luk zsl