Britský premiér prisľúbil Ankare podporu pri vstupe do EÚ

Ankara 27. júla (TASR) – Britský premiér David Cameron dnes počas svojej návštevy Ankary prisľúbil podporu Turecku pri vstupe do Európskej únie.

Šéf britskej vlády zároveň označil oponentov tureckého členstva za zástancov protekcionizmu alebo zaujatých ľudí. Turecko začalo proces prístupových rokovaní v roku 2005, ale pokrok bol malý.

EÚ je v otázke plného členstva Turecka hlboko názorovo rozdelená. Najsilnejšie stanovisko proti vstupu Ankary zaujalo Francúzsko.

Cameron navštívil Turecko prvý raz od svojho májového nástupu do úradu. Podľa jeho slov prinesie krajina do EÚ väčšiu prosperitu a politickú stabilitu vďaka svojmu "veľkému ekonomickému potenciálu a rastúcemu vplyvu na Blízkom východe".

V prejave pred členmi únie britsko-tureckej obchodnej komory a komoditnej burzy Turecka britský premiér povedal, že chce, aby "spolu dláždili cestu z Ankary do Bruselu".

Cameron tiež zdôraznil význam Turecka ako strategického partnera vo vzťahu k Afganistanu a ovplyvňovaniu problémov, ako sú iránsky nukleárny program a izraelsko-palestínsky konflikt.

"Žiadna iná krajina nemá taký potenciál, aby vytvárala porozumenie medzi Izraelom a arabským svetom," povedal britský premiér.

Pripustil, že turecko-izraelské vzťahy zhoršil izraelský nájazd na konvoj s pomocou pre Gazu. Obe strany však vyzval, aby na svoj vzťah nerezignovali.

Zdroj: Reuters

1 dam bar