Turecko: Erdogan žiadal Merkelovú o väčšiu podporu v rokovaniach o vstupe do EÚ

Ankara 25. februára (TASR) – Turecký premiér Recep Tayyip Erdogan očakáva väčšiu podporu pre úsilie svojej krajiny o vstup do Európskej únie. O podporu osobne požiadal aj nemeckú kancelárku Angelu Merkelovú, s ktorou dnes viedol rozhovory v Ankare.

Erdogan na spoločnej tlačovej konferencii zdôraznil úzke hospodárske vzťahy Nemecka, kde žijú približne tri milióny ľudí tureckého pôvodu, a Turecka, kde podľa neho v súčasnosti pôsobí 5000 nemeckých firiem zamestnávajúcich viac ako 350.000 ľudí.

Merkelová uviedla, že chce opätovne oživiť ťažké prístupové rokovania s Tureckom. Podľa očakávaní sa vyslovila za otvorenie ďalšej z rokovacích kapitol, potvrdila však zároveň svoje pochybnosti, pokiaľ ide o úplné členstvo krajiny, informovala agentúra DPA.

Hlavnou prekážkou pokroku v prístupových rokovaniach s Tureckom je dosiaľ spor okolo Cypru. Členské krajiny únie blokujú 14 rokovacích kapitol. Merkelová napriek tomu vyzvala na otvorenie kapitoly regionálnej politiky.

Nemecká kancelárka okrem toho Erdogana ubezpečila, že jej krajina bude naďalej podporovať boj proti zakázanej Strane kurdských pracujúcich (PKK). "Urobíme všetko, čo je v našich silách, aby sme bojovali proti terorizmu," vyhlásila.

3 gon juh