Turecko: Moslimská šatka je „protiústavná“

Najvyšší súd v Turecku odmietol argument premiéra Recep-Tayipa Erdogana, že moslimská šatka bráni ženám získať univerzitné vzdelanie. Erdogan tvrdil, že ak chcú študentky navštevovať univerzitu, musia sa nedobrovoľne vzdať zahaľovania častí hlavy a tváre. Navrhol prijať zákon o zrušení zákazu nosenia hidžábu na verejných školách, ktorý parlament schválil v minulom roku.

Rozhodnutie súdu sa zdá byť silnou ranou pre vládnu stranu AKP. Erdoganove politické zoskupenie bude onedlho čeliť vyšetrovaniu pre pokus o podkopanie prísnych sekulárnych pilierov tureckej štátnosti.

Vývoj v Turecku pozorne sleduje aj Brusel. Európska komisia a niekoľkí európski poslanci vyzvali krajinu, aby pri rozhodovaní o osude AKP brala na zreteľ európske princípy vlády zákona, európske politické štandardy a Dohovor z Benátok, ktorý bližšie pojednáva o možnosti zákazu politickej strany alebo hnutia.

Predseda Komisie José Manuel Barroso počas nedávnej návštevy v Turecku povedal, že bude „niečím nenormálnym, ak bude strana, ktorá získala väčšinu hlasov tureckého ľudu, čeliť vyšetrovaniu.“ Dodal: „Hľadáme sekulárne, demokratické Turecko. Náboženstvo nemožno presadzovať silou, sekularizmus nemožno presadzovať silou.“

Členovia AKP sa po oznámení rozhodnutia rozhodli 6. júna zvolať mimoriadne zasadnutie strany, aby prediskutovali ďalšiu stratégiu a predišli tak zániku svojej strany.

Najvyšší súd hlasoval o spornom zákone vo štvrtok 5. júna. Žalobu podporila výrazná väčšina sudcovského senátu. Zrušenie zákazu nosenia moslimskej šatky bolo vyhlásené za „protiústavné“ pomerom hlasov 9:2.