Turecko možno otvorí ďalšie kapitoly

Recep Tayyip Erdogan

Krátka správa

Dve prístupové kapitoly, ktoré by sa mali v decembri otvoriť, nie sú pre členstvo Turecka kľúčové. Ide o zdravotníctvo a ochranu spotrebiteľa a transeurópske siete. Eurokomisár pre rozširovanie Olli Rehn oznámil úmysel Komisie otvoriť rokovania pri príležitosti návštevy tureckého ministra zahraničia v Bruseli, informovala tlačová agentúra AP.

Francúzsky prezident Nicolas Sarkozy už v minulosti jasne povedal, že nepodporí otvorenie legislatívnych kapitol, ktoré predpokladajú členstvo Turecka v EÚ, napríklad menové otázky.

Rozhodnutie o otvorení nových kapitol by malo padnúť na najbližšom summite EÚ v decembri. Na ňom sa bude zároveň diskutovať o francúzskom návrhu vytvoriť tzv. Radu múdrych, ktorá by mala definovať, kam Európska únia pri svojom vývoji smeruje, definovať jej politické ciele a čo je pre Turecko dôležitejšie, aj to, kde ležia geografické hranice EÚ, za ktoré by sa už nemala rozširovať.

Predseda Európskej komisie José Manuel Barroso už pri prvom formulovaní myšlienky zriadiť panel „múdrych“ reagoval, že pre Európsku úniu nie je dobré, aby boli definitívne fixované jej hranice. Brusel by podľa jeho vyjadrení nemal rozhodnúť o budúcnosti Turecka v Únii už teraz.

Pozorovatelia sa domnievajú, že Francúzsko neprodporí otvorenie negociačných kapitol s Tureckom, pokiaľ nezíska podporu pre svoj návrh. Turecký minister zahraničných vecí Ali Babacan podľa agentúry AP povedal, že „Turecko nesmie byť rukojemníkom krátkodobých politických záujmov.“

Predpokladá sa, že rokovania s Tureckom nepotrvajú menej než jednu dekádu. Problémy ich sprevádzali totiž už od samého začiatku. Zmrazené boli v roku 2005 po tom, čo Turecko odmietlo otvoriť svoje prístavy a letiská pre dopravu z Cypru, od roku 2004 členského štátu EÚ.

Diskutujte: Patrí Turecko do Európskej únie?