Turecko odmietlo ultimátum EÚ

Krátka správa

Fínsky premiér Matti Vanhanen v pondelok Turecko varoval, že ak do 6. decembra 2006 neotvorí svoje letiská a prístavy cyperskému obchodu, bude jeho členstvo v EÚ vážne ohrozené. Na to o deň neskôr reagoval turecký minister zahraničia Abdullah Gül vyhlásením, že sa cyperská otázka nedá vyriešiť vyhrážkami ani stanovením ultimáta a Turecko nebude na túto výzvu reagovať.

„Cyperská otázkasa nedá vyriešiť vyhrážkami ani stanovením ultimáta.“
Turecký minister zahraničia Abdullah Gül

Zároveň sa Turecko vyslovilo, že nebude vyjednávať o žiadnom kompromise, kým Európska únia nezruší medzinárodné embargo uvalené na severnú časť Cypru.

Fínsko sa v priebehu svojho predsedníctva snaží o vyriešenie cyperskej otázky. Podľa jeho plánu má Turecko otvoriť svoje prístavy výmenou okrem iného za to, že Európska únia prevezme severocyperský prístav Famagusta pod svoju správu a bude s ním obchodovať. Takéto riešenie Turecko odmietlo, ale pokračuje vo vyjednávaniach. Gül povedal, že si je vedomý úsilí, ktoré Fínsko vyvíja pre vyriešenie krízy a rozhodne ho bude podporovať. Ak by sa našlo kompromisné riešenie, Ankara by vraj s radosťou súhlasila.

V reakcii na vyhlásenia tureckého ministra zahraničia komisár pre rozširovanie Olli Rehn 21. novembra 2006 povedal v parlamente: „Mali by sme menej hovoriť o vydieraní.“ Namiesto toho zdôrazňuje snahu nájsť také riešenie problému, v ktorom sa obe strany môžu cítiť ako víťazi. Na druhej strane však zopakoval nevyhnutnosť toho, aby Turecko otvorilo svoje prístavy a letiská Cypru: „Ak Turecko nesplní svoje záväzky, Komisia príjme pred decembrovým zasadnutím Rady tomu zodpovedajúce odporúčania.“

To by mohlo znamenať úplné alebo čiastočné pozastavenie prístupových rozhovorov. Je pravdepodobné, že ak sa nenájde riešenie cyperskej otázky do 6.12.2006, Komisia odporučí pozastaviť rokovania o kapitolách súvisiacich s obchodom. Rada v tejto otázke rozhodne 11. decembra 2006.

Turecký minister zahraničia Gül sa chystá túto nedeľu do Helsiniek, aby tam vyjednával o ďalšom riešení cyperskej otázky.