Turecko pritvrdilo

 

Krátka správa

Neochota Turecka uznať členský štát EÚ Cyprus a splniť podmienky voči nemu, zakotvené v colnej únii s EÚ, by mohli ohroziť prístupový proces, ktorý sa 12. júna 2006 rozbehol otvorením detailných rokovaní o prvej negociačnej kapitole.

Vyostrenie pozícií je zjavné aj z vyhlásení tureckého premiéra Recepa Tayyipa Erdogana, ktorý by radšej akceptoval pozastavenie prístupových rokovaní, než urobil ústupky voči Cypru: „Kým potrvá izolácia tureckých Cyperčanov, neotvoríme naše prístavy ani letiská. Ak to znamená zastavenie rokovaní [s EÚ], nech sa tak stane.“

Reakcie niektorých európskych lídrov sa niesli v podobne ostrom duchu. Francúzsky prezident Jacques Chirac vyhlásil: „Turecko zjavne nechce splniť naše podmienky, a riskuje tým svoju možnosť pokračovať v prístupovom procese.“ Predseda Rady EÚ a rakúsky kancelár Wolfgang Schüssel uviedol: „V prípade Turecka by sme mali premýšľať nad inou alternatívou, než je plné členstvo.“

Nekompromisné stanovisko premiéra Erdogana, ktorého stranu čakajú v nasledujúcich 18 mesiacoch voľby, je potrebné vnímať v kontexte narastajúcich nacionalistických tlakov zo strany islamistov v krajine. Turci cítia, že EÚ nemala prijať Cyprus bez mierového vyriešenia konfliktu.

Eurokomisár pre rozširovanie Olli Rehn 20. júna 2006 prehovorí pred Výborom Európskeho parlamentu pre zahraničné záležitosti o žiadosti Turecka o členstvo v EÚ. V októbri alebo novembri 2006 by Komisia mala vydať hodnotiacu správu o Turecku, v ktorej bude Cyprus jednou z hlavných otázok.