Turecko sa búri proti návšteve z Vatikánu

pápež, benedikt, ratzinger

Krátka správa:

V tureckom Istanbule sa včera zišlo 25 tisíc ľudí, aby protestovali proti návšteve pápeža Benedikta XVI. Podľa protestujúcich sa pápež dostatočne neospravedlnil za svoje výroky o islame ako „zlom a neľudskom“ učení.

Švajčiarsko poskytne finančnú pomoc desiatim novým členom EÚ vo výške jednej miliardy švajčiarskych frankov, čo je približne 22,5 miliardy korún, a to na oplátku za prístup k trhu rozšírenej Únie a za účasť na únijných programoch a aktivitách. Slovensko dostane 1,5 miliardy korún.

Podľa najnovších štatistík Eurostatu je slovenská elektrina najdrahšia spomedzi všetkých štátov EÚ. Naši českí susedia sa umiestnili na 9. mieste. Najmenej za elektrinu platia v Grécku, len o niečo viac vo Fínsku a Francúzsku.

Pol roka po parlamentných voľbách nemá ČR stabilnú vládu. Do úvahy prichádza štvorkoalícia v zložení ODS, ČSSD, KDÚ-ČSL a Zelených. Komplikácie sa však dostavili v podobe Paroubkovho najnovšieho vyhlásenia, že rokovania pozastaví, ak sa mu šéf ODS neospravedlní za údajné kupovanie hlasov členov ČSSD.