Turecko sa pozitívneho hodnotenia nedočká

Krátka správa

Medzinárodná tlač prináša niekoľko dní pred oficiálnym zvrejnením hlavný obsah správy Komise hodnotiacej uchádzačov o členstvo EÚ. Podľa dostupných správ je oficiálny text, ktorý bude predstavený budúci utorok, k Turecku kritický. Vyčíta mu pomalé tempo reforiem počas uplynulého roka, ktorý správa mapuje.

Ďalšia negatívna hodnotiaca správa Turecka prichádza v čase, kedy sa vážne zvažuje možnosť vytvorenia tzv. Rady múdrych, ktorá by rozhodla o budúcnosti Európskej únie aj o jej hraniciach. Formát skupiny desiatich ľudí, ktorých závery by mali ovplyvniť budúci vývoj spolku 27 štátov je návrhom francúzskeho prezidenta Nicolasa Sarkozyho. O tom, či sa bude myšlienka aj realizovať rozhodnú budúci mesiac hlavy štátov a vlád EÚ.

Hoci turecké parlamentné aj prezidentské voľby v lete 2007 prebehli úplne v súlade s demokratickými štandardmi, okolnosti, ktoré ich sprevádzali Úniu znepokojujú. Armáda sa postavila proti kandiditúre Abdulaha Güla, kvôli jeho islamistickému pozadiu. Nasledovali masové protesty. Predčasné voľby potvrdili Erdoganovu stranu AKP pri moci a dali jej tak mnadát opätovne nominovať Güla na prezidentský post, ktorý bol v Turecku tradične obsadzovaný ľudmi presadzujúcimi sekularizmus.

Komisa v najväčšej miere vytýka Turecku pomalé tempo reforiem v súdnictve, v oblasti ochrany ľudských práv, najmä slodody prejavu, práv kurdskej menšiny a ne-moslimov. Požaduje tiež civilnú kontrolu nad armádou.

V snahe zmierniť negatívny a kritický obsah správy, Komisia zdôrazňuje strategickú dôležitosť Turecka ako pojítka medzi Západom a moslimským svetom a ako diplomatického a vojenského partnera.

Tradiční zástancovia členstva Turecka v EÚ sú Veľká Británia, Švédsko či Dánsko. Francúzsko sa zasadzuje za privilegované partnerstvo. Prístupové rokovania v súčasnosti nenapredujú aj kvôli neochote Turecka otvoriť svoje prístavy cyperským lodiam.

Negtívna nálada v Európe sa odráža aj na postoji Turkov. Podľa prieskumu GMF len 26 % Turkov verí, že sa ich krajina stane členom EÚ v porovnaní s 56 % Európanov. Štátny tajomník Turecka pre záležitosti EÚ Mustafa Oguz Demiralp označil v interview pre turecký EurActiv takýto postoj svojich krajanov skôr za „nedoverčivý“ než „pesimistický“. Čo podľa neho najviac vplýva na tureckú verejnú mienku, sú vyhlásenia európskych lídrov a frekvencia s akou sa v súvislosti s Tureckom spomína „absorbčná kapacita Únie“.

Obviňuje EÚ z používania dvojitých štandardov. Ako príklad uvádza vyjadrenia Nicolasa Sarkozyho o tom, že otvorenie kapitol o hospodárskej a menovej politike by už vopred implikovalo členstvo. Vyhlásenie urobil francúzsky prezident tesne pred rozhodnutím Komisie neotvoriť rokovania v týchto prístupových kapitolách.

Diskutujte: Patrí Turecko do Európskej únie?