Sarkozy je stále proti vstupu Turecka do EÚ

Ankara 25. februára (TASR) – Francúzsky prezident Nicolas Sarkozy dnes nešetril pochvalami na adresu Turecka, dal však jasne najavo, že sa nezmenila jeho pozícia v súvislosti s úsilím tejto prevažne moslimskej krajiny stať sa členom Európskej únie.

Sarkozy dnes na svojej prvej návšteve Ankary pochválil rastúci medzinárodný vplyv krajiny a jej úsilie o vyriešenie problémov v regióne. Zároveň však uviedol, že môžu existovať aj iné alternatívy k členstvu Turecka v EÚ.

"Je tu vec, s ktorou nesúhlasíme," povedal Sarkozy, mieriac na nádeje Turecka stať sa členskou krajinou EÚ. "Môžu sa nájsť iné cesty," dodal.

"Možno máme rozdielne pohľady, ale budeme naďalej pokračovať v spolupráci," povedal Sarkozy na spoločnej tlačovej konferencii s tureckým prezidentom Abdullahom Gülom.

Sarkozy nesúhlasí s členstvom Turecka v EÚ, pretože nie je súčasťou Európy. Francúzsko chce, aby Turecko akceptovalo istý druh osobitného partnerstva s EÚ miesto plnoprávneho členstva. O tejto ponuke sa však Ankara vyjadrila, že s ňou nebude nikdy súhlasiť.

Turecko začalo rokovania o členstve s EÚ v roku 2005. Rokovania sa však dostali do mŕtveho bodu v dôsledku sporu s Cyprom ohľadne otvorenia prístavov a letísk.

Sarkozy je prvým francúzskym prezidentom, ktorý navštívil Turecko od roku 1992. Do krajiny prišiel ako úradujúci líder skupiny G20. Tureckí predstavitelia vyjadrili ľútosť na tým, že sa rozhodol zostať iba krátko.

2 zsl hy