Turecko šokované rétorikou Berlína a Paríža

Podľa Angely Merkelovej nemá pre EÚ zmysel expandovať donekonečna, pretože to spôsobí len to, že nebude schopná konať. Povedala to na stretnutí s mladými konzervatívcami.

Dodala, že by dala prednosť privilegovanému partnerstvu Tureckom namiesto plného členstva. Pridala sa tak k nedávnym vyhláseniam francúzskeho prezidenta Nicolasa Sarkozyho.

Sarkozy sa pre nemecké noviny Bild am Sonntag vyjadril: „Potrebujem dobre zorganizovanú Európu… To znamená, že sa nemôžeme rozširovať bez hraníc. Nemali by sme dávať Turecku žiadne prázdne sľuby."

Ako alternatívu k plnému členstvu Sarkozy navrhuje vytvoriť spoločný hospodársky priestor. Podobný koncept by bolo podľa neho možné v budúcnosti použiť aj na pripútanie Ruska bližšie k EÚ.

Turecká tlač vyjadrila sklamanie nad vyjadreniami oboch politikov. Denník Milliyet napísal, že „Merkelová Turecko oficiálne šokovala“.

Pred svojim zvolením do úradu prezidenta sa Sarkozy často vyjadroval proti členstvu Turecka v EÚ. Po voľbách svoju rétoriku trochu zjemnil. V prípade Nemecka je Merkelovej odmietavý postoj k pristúpeniu Ankary vyvážený ústretovejším zmýšľaním jej ministra zahraničných vecí Franka-Waltera Steinmeiera, ktorý povedie do volieb SPD.

Francúzska tlač interpretovala Merkelovej stanovisko ako útok na britskú konzervatívnu stranu. „Odmietame si s podať ruku s tými, ktorí odmietajú Lisabonskú zmluvu – ktorá by nám umožnila lepšie pracovať a prijať nových členov – ale napriek tomu stále hovoria o rozširovaní“, cituje agentúra AFP Merkelovú.

Nemenovaný člen francúzskej vlády podľa agentúry povedal, že Merkelová narážala na Konzervatívnu stranu Davida Camerona. Paríž aj Berlín „znepokojuje“ euroskeptický tón britských konzervatívcov, ktorí chcú po eurovoľbách opustiť stredopravú Európsku ľudovú stranu.