Turecko teší hodnotiaca správa EK, kritiku za nezvládnutie protestov odmieta

Istanbul 19. októbra (TASR) – Turecko dnes odmietlo kritiku EÚ za spôsob, akým začiatkom leta riešilo protivládne protesty, ale súčasne upozornilo, že najnovšia hodnotiaca správa EÚ konštatuje, že Turecko sa priblížilo k európskym ekonomickým a demokratickým štandardom.

Ide o prvú oficiálnu reakciu na správu o stave prístupových rokovaní s Tureckom, ktorú Európska komisia zverejnila v stredu. Podľa tureckého ministra pre európske záležitosti Egemena Bagisa podpora ďalších rokovaní medzi EK a Tureckom v ďalších kapitolách je dôkazom toho, že Turecko zaznamenalo v reformách pokrok.

Vo vyhlásení pre médiá Bagis uviedol, že tohtoročná správa EK zdôrazňuje, že Turecko zrealizovalo dôležité reformy. "Je nesporné, že Turecko je teraz normám európskej únie v oblasti demokracie, ľudských práv a ekonomického vývoja bližšie ako kedykoľvek doteraz," píše sa vo vyhlásení.

Správa EK síce konštatuje pokrok vo viacerých oblastiach, ale súčasne obviňuje tureckú políciu z použitia nadmernej sily pri potláčaní protivládnych demonštrácií začiatkom leta. EK apeluje na vedenie krajiny, aby posilnilo kontrolu polície a dôsledne sa zasadilo za vyšetrenie ich postupu.

Provládne protesty v celom Turecku vypukli po tom, ako polícia rozohnala pokojný sit-in protest občanov a aktivistov proti likvidácii obľúbeného parku v Istanbule. V následných nepokojoch počas prvých dvoch júnových týždňov prišlo o život šesť ľudí a ďalších viac ako 8000 ich bolo zranených.

Bagis však odmietol kritiku EK na adresu vlády ohľadom nezvládnutia situácie. Dodal, že vláda považuje za dôležité zdôrazniť, že nikdy nebude pokladať násilie a protizákonné opatrenia, ktoré ohrozujú pokoj štátu a ľudí, za nástroj boja za nejaké práva.

Turecko začalo prístupové rokovania s EÚ v roku 2005, pričom prihlášku na členstvo podalo 18 rokov pred tým. Rokovania brzdí neochota Ankary na otvorenosť voči cyperským Grékom, ako aj odmietanie členstva chudobného a moslimského Turecka v EÚ nemeckou a francúzskou verejnosťou.

Meškanie s reakciou na správu EK Bagis zdôvodnil oslavami najvýznamnejšieho moslimského sviatku obetovania íd al-adhá, počas ktorého sú všetky úrady v Turecku zavreté.

1 pel