Turecko: Únia bude nakoniec lobovať za naše členstvo

Vedúci politik tureckej vládnucej strany AKP Bağış na dvojhodinovom stretnutí s novinármi v Bruseli opakovane spomenul nórsky model. Nórsko síce ukončilo prístupové rokovania, dvakrát ale tesnou väčšinou v referende odmietlo samotný vstup (1972 a 1994).

Egemen Bağış pouvažuje svoju krajinu za potenciálne veľký prínos pre EÚ a preto, ako povedal, by sa viac obával o výsledok referenda o vstupe do EÚ doma v Turecku, než v niektorých iných členských krajinách, ktoré dnes vystupujú proti jeho krajine skepticky.

„Máme pred nami veľmi solídny príklad. Krajinu, ktorú veľmi pozorne sledujeme – Nórsko. Viedli svoje rokovania, urobili reformy a rozhodli sa nestať sa členmi“.

„V deň, keď ukončíme rokovania už to nebude Turecko ako ho poznáme dnes, tak ako dnešné Turecko nie je ako sme ho poznali pred 51 rokmi, keď požiadalo o vstup. Neviem ani ako sa rozhodne turecký národ. A neviem ani ako rozhodne obyvateľstvo niektorých členských štátov.“

„Možno ako v prípade Veľkej Británie budeme vetovaní, no opäť ako Británia budeme odhodlaní a staneme sa členom. Alebo sa ako Nórsko nestaneme  členom, ale s EÚ budeme silno prepojení“, povedal turecký vyjednávač.

Na otázku EurActiv, či by Turecko akceptovalo situáciu, v ktorej by Francúzi povedali v referende Turecku "nie", odpovedal: „Samozrejme, prečo nie? R obíme rozhodnutia s vedomím následkov. Francúzski občania kalkulujú s francúzskymi záujmami, keď idú hlasovať, naši ľudia budú počítať s našimi záujmami“.

„Verím však, že do času kým dokončíme rokovania, prístup Francúzov bude iný ako je dnes, verím, že do času kým skončíme rokovania budú štáty Európskej únie lobovať za to, aby Turci hlasovali za vstup do EÚ“.

Turecko nebude podľa vyjednávača žiadnym bremenom pre Úniu, naopak, bude schopné pomôcť klubu s jeho vlastnými problémami, napríklad s demografiou alebo hospodárstvom.

„V prvom kvartáli 2010 turecká ekonomika rástla o 11,8 %. V druhom kvartáli rástla o 10,8 %. Podľa výpočtov OECD bude naďalej jednou z troch najrýchlejšie rastúcich ekonomík sveta až do roku 2017. Príjem per capita sa za posledných osem rokov strojnásobil. Na tomto kontinente neexistuje druhý takýto úspešný príbeh,“ konštatuje.

EurActiv požiadal Egemena Bağışa, aby komentoval predstavy prominentného europoslanca z tábora európskych ľudovcov, Nemca Elmara Broka o forme spolupráce EÚ a Turecka, ktoré spomenul v nedávnom rozhovore pre EurActiv.com.  

„Dnes nie je čas, aby sa o tom rozhodlo. Elmar by mal počkať, kým ukončíme rokovania. Aby sem mohli ukončiť rokovania, musíme otvoriť negociačné kapitoly. Ak ich neotvoríte, tak ich ani nezavriete“, hovorí Bağış.

Podľa tureckého vyjednávača bude kľúčovým testom to, či EÚ otvorí kapitolu o energetike.

„Ak nedokáže otvoriť túto kapitolu, nie som príliš motivovaný riešiť problémy v energetike“, povedal.

Na otázku, či to znamená, že za takýchto okolností nebude žiadne Nabucco, hovorí: „To som nepovedal.“ „…Budeme v tomto projekte napredovať pokiaľ to bude v súlade s našimi národnými záujmami. Musíme sa rozhodnúť: sme partnermi alebo nie? … Ľudia sa ma pýtajú: prečo smerujete štátne fondy a snažiť sa o energetický projekt, keď vás Európa ignoruje v otázke energetiky?“

Cyprus

Podľa Bağışa je hlavným faktorom pri blokovaní negociačných kapitol člen EÚ, ktorého nazýva „južný Cyprus“. Pozícia tohto ostrovného štátu, ktorý Turecko oficiálne neuznáva ide podľa neho proti záujmom jeho vlastných obyvateľov.

Na otázku, prečo Turecko nedodržiava tzv. Ankarský protokol a neotvorilo svoje prístavy a letiská doprave z Cypru Bağış hovorí: „Môžeme otvoriť naše prístavy aj zajtra. Ak bude implementované rozhodnutie Európskej rady z apríla 2004, ak by španielske, holandské, nemecké a francúzske lietadlá pristávali na letisku Ercan (severný Cyprus), ak by lode ďalších európskych krajín vykladali svoj tovar na severe Cypru, budú tu grécko-cyperské lietadlá a lode vítané“.

Bağış tvrdí, že rozhodnutie Európskej rady v predvečer rozšírenia Únie v roku 2004 bolo implementované len južným Cyprom. „To je pokrytectvo“.

V očiach hlavného vyjednávača však ostrov Cyprus pozostáva z dvoch „plne fungujúcich demokracií“.

„Je potrebné vedieť, čo spájame. Svet možno ignoruje, že na ostrove sú dva štáty. Len preto, že EÚ 15 urobila zlé rozhodnutie a prijala južný Cyprus ako Cyperskú republiku neznamená, že je to správne“.