Turecko vyjadrilo sklamanie zo správy EÚ o pokroku krajiny

Brusel 10. októbra (TASR) – Turecko je veľmi sklamané správou o pokroku Turecka, ktorú dnes predstavil komisár EÚ pre rozširovanie a susedskú politiku Štefan Füle v rámci výročného súhrn správ o rozširovacom procese EÚ. Pocity sklamania v kontakte s novinármi potvrdil turecký minister pre európske záležitosti Egemen Bagis.

Európska komisia (EK) v dnešnej správe o Turecku poukázala na viacero deficitov v oblasti ľudských práv. EK privítala prípravu novej tureckej ústavy, zriadenie funkcie ombudsmana a zlepšenie v justičnom systéme, avšak výhrady má vo viacerých legislatívnych oblastiach. Napríklad zákon o boji proti terorizmu a organizovanému zločinu je príliš široko aplikovateľný, čo vedie k potlačovaniu slobody prejavu. Komisia spochybňuje možnosť dovolať sa spravodlivého súdneho procesu a znepokojene poukazuje na potlačovanie slobody slova a voľného zhromažďovania sa.

V mediálnej oblasti podľa správy komisie často dochádza k potlačovaniu slobody prejavu, najmä keď ide o "citlivé" témy ako napríklad arménska otázka v Turecku alebo konflikt s kurdskými povstalcami. Podľa EK je autocenzúra bežným javom v Turecku.

EK zároveň upozornila na skutočnosť, že kurdská otázka zostáva aj naďalej veľkou výzvou pre demokraciu v Turecku.

"Prijal som tohoročnú správu o pokroku s veľkým sklamaním. Pochopili sme, že takzvanému rotujúcemu predsedníctvu takzvaného štátu z polovice ostrova sa podarilo vsunúť do tejto správy prvky, ktoré sú pre nás sklamaním," uviedol Bagis. A dodal, že podľa jeho názoru je Turecko bližšie k štandardom EÚ ako kedykoľvek predtým.

Turecký minister pre európske záležitosti tak "zaútočil" na Cyprus, ktorý momentálne predsedá EÚ a ktorý je podľa neho vinný za skresľujúce prvky v správe komisie.

Turecko odmieta uznať Cyperskú republiku pod súčasnou cypersko-gréckou správou, kým Nikózia nenájde vyhovujúce riešenie pre polovicu ostrova obývanú tureckou menšinou.

Bagis uviedol, že Turecko sa aj napriek dnešnej správe EK, ktorá je podľa neho "nevyvážená" a sústreďuje sa viac na negatívne ako pozitívne prvky, nehodlá vzdať sa prístupového procesu do EÚ, ktorý sa začal už v roku 2005.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) juh