Turecko: Vzťahy s EÚ uviaznu, ak sa nevyrieši otázka Cypru

Ankara 13. júla (TASR) – Turecký minister zahraničných vecí Ahmet Davutoglu dnes uviedol, že vzťahy medzi Tureckom a Európskou úniou "zamrznú", ak Cyprus prevezme v júli budúceho roka predsedníctvo EÚ bez vyriešenia otázky rozdelenia ostrova.

Komisár EÚ pre rozšírenie Štefan Füle dnes na návšteve Ankary povedal, že si želá "nový impulz" v prístupovom procese Turecka po tom, ako v krajine prebehli parlamentné voľby.

Prevažne moslimské Turecko začalo prístupové rozhovory s úniou v roku 2005, dosahuje v nich však len pomalý pokrok najmä pre spor s Cyprom ohľadom odštiepeneckej tureckej enklávy na severe ostrova, ktorú uznáva len Ankara. Mierové rozhovory oboch cyperských komunít pod záštitou OSN opakovane stroskotali.

"Ak bude gréckocyperská strana zdržiavať rokovania a v júli 2012 prevezme predsedníctvo v Európskej únii, nebude to znamenať len patovú situáciu na ostrove, ale tiež zablokovanie, bod mrazu vo vzťahoch Turecka a Európskej únie," povedal Davutoglu novinárom.

Cyprus je rozdelený na severnú tureckú a južnú grécku časť od roku 1974. Cyperskí Gréci reprezentujú ostrov medzinárodne a v Európskej únii, pričom tvrdia, že Turecko sa nemôže pričleniť k únii, kým sa nevyrieši rozdelenie ostrova.

Informovala agentúra Reuters.

1 20 gon dem