Turecko zase karhajú za pomalé reformy

Správa holandskej europoslankyne Rii Oomen-Ruijten (EĽS-ED) je výročnou správou Parlamentu o pokroku Turecka. V pléne o nej budú poslanci hlasovať na marcovej schôdzi. Neobyčajne dlhé, až deväťstranové uznesenie sprevádza 103 strán so 188 pozmeňovacími návrhmi, takže sa dá očakávať ostrá diskusia a vyjednávania.

Europoslanci ľutujú, že v Turecku stále nie je chránená sloboda prejavu. Kritizujú aj fakt, že snaha o reformu ústavy sa zredukovala na diskusiu o moslimských šatkách, ktorá ešte viac rozdelila spoločnosť.

V sérii viet, ktoré začínajú slovami „EP ľutuje“, Parlament Turecku pripomína, že zaostáva za implementovaním antikorupčnej stratégie, že nezabezpečilo civilný dohľad nad armádou a parlamentný dohľad nad obrannou politikou.

Europoslanci ale privítali začiatok súdneho procesu s tými, ktorí sú obvinení z „členstva v kriminálnej organizácii Ergenekon“.

Turecko by malo podľa poslancov robiť viac, aby vyriešilo kurdskú otázku a zastavilo násilie voči menšinám.

Globálne riešenie otázky Cypru

Uznesenie zdôrazňuje potrebu dosiahnuť „komplexné riešenie“ otázky Cypru, založené na rezolúciách Bezpečnostnej rady OSN. Parlament podporuje prebiehajúce rokovania medzi lídrami gréckej a turecko-cyperskej komunity a nalieha na Turecko, aby vytvorilo vhodnú klímu pre rokovania tým, že stiahne svoje vojenské sily.

Turecko je podozrievané z toho, že sa vmiešava do prebiehajúcich rozhovorov. Poslanci preto vyzvali Ankaru, aby umožnila obom lídrom (cyperský prezident Dimitris Christofias a líder cyperských Turkov Mehmet Ali Talat) rokovať o budúcnosti ich krajiny slobodne.

Nabucco

Turecko nedávno hrozilo, že prehodnotí svoju podporu strategickému plynovodu Nabucco v prípade, že EÚ neodblokuje prístupové rokovania v kľúčových kapitolách ako je energetika. Poslanci chcú od Turecka, aby plynovod plne podporilo a „očakávajú, že medzivládna dohoda o spustení plynovodu bude čoskoro podpísaná“.