Turecký akčný plán pre Cyprus

 

Krátka správa

Turecký minister zahraničných vecí Abdullah Gul predstavil nový „akčný plán“ na riešenie Cyperského problému a zdôraznil, že Turecko „verí, že by mal pomôcť nájsť komplexné riešenie.“ Podľa Gulových slov by sa pod záštitou OSN malo najneskôr v júni 2006 uskutočniť niekoľko stretnutí predstaviteľov Turecka, Grécka, tureckocyperskej a gréckocyperskej komunity na vysokej úrovni. Turecko by zároveň malo implementovať Ankarský protokol zrušením embarga na vstup cyperských lodí a lietadiel na svoje územie a Cyperská republika by mala recipročne otvoriť svoje prístavy pre potreby severného Cypru. Na stretnutiach na vysokej úrovni by mal byť dokončený návrh „akčného plánu“ a dohodnutý časový rámec pre jeho realizáciu.

Gul uviedol, že prioritou Ankary je „nájdenie trvalého, spravodlivého a komplexného riešenia, ktoré bude východiskom pre znovuzjednotenie ostrova.“

Gulov plán bol predložený generálnemu tajomníkovi OSN Kofimu Annanovi, ktorý vyhlásil, že ho „dôkladne preskúma“.

Gréckocyperská vláda vo svojej prvej reakcii Gulov návrh odmietla ako „otrepaný“. Gréckocyperský prezident Tassos Papadopoulos uviedol: „Nemyslím si, že ide o niečo nové, alebo niečo, čo by mohlo byť považované za iniciatívu.“ Ministerstvo zahraničných vecí v Aténach bolo podobne kritické. Líder tureckých Cypriotov Mehmet Ali Talat medzitým plánu vyjadril plnú podporu.

Komisár pre rozširovanie Olli Rehn povedal, že Gulova iniciatíva si „zaslúži pozornosť“. Dodal, že Komisia „je pripravená prispieť“ k diskusii medzi zúčastnenými stranami.

Cyperský problém je po zrušení súdneho procesu so spisovateľom Orhanom Pamukom poslednou prekážkou Ankary na ceste k členstvu v EÚ.