„Turecký Gándhí“ na misii v Bruseli

Kemal Kılıçdaroğlu

Kemal Kilicdaroglu prirovnávania objavujúce sa v tureckej tlači, ktorá ho nazýva tureckým Gándhím“ neodmieta. „Musíme svoju púť začať s Gándhího mentalitou, s úsmevom a úctou k ostatným a pohnúť sa vpred,“ povedal líder ľavicovej Republikánskej ľudovej strany (CHP).

Kilicdaroglu ďalej uviedol, že jeho strana (ktorá je členom Socialistickej internacionály) mala záujem vysvetliť svoju pozíciu ohľadne referenda Skupine socialistov a demokratov v Európskom parlamente.

Zdôrazňoval, že prehraté referendum z 12. septembra 2010 nevypovedá o šanciach jeho strany na úspech v parlamentných voľbách. Tie sa majú konať najneskôr v júli 2011.

CHP viedla pred hlasovaním kampaň proti návrhom ústavných zmien, bola však porazená vládnucou stranou AKP premiéra Recepa Tayyipa Erdogana pomerom hlasov 58 % za návrhy k 45 % proti. AKP nemusí vo voľbách nutne získať podporu tých, ktorí sa v referende vyslovili pre navrhované reformy, vysvetľuje Kilicdaroglu.

„To neboli voľby, ale referendum, niekoľko strán hovorilo áno, niekoľko ich hovorilo nie. (…) Dôležité sú voľby, ktoré sa budú konať pravdepodobne v júli budúceho roku.“ Politickí komentátori upozorňujú na možnosť zvolania volieb skôr ako je posledný možný termín 22. júla 2010.

Kilicdaroglu tvrdí, že reformovaná ústava predáva súdnictvo vláde AKP. „Práve k tomu sa teraz schyľuje a je to veľmi nebezpečné pre demokraciu, v ktorej musí byť justícia nezávislá. Súdnictvo v rukách vlády nemôže byť nestranné. Obávam sa toho“, povedal.

Nezhody s Európou

Na otázku, či Európa týmto obavám rozumie odpovedal diplomaticky. Dúfa, že svojím bruselským kolegom vyjasnil pozíciu CHP úspešne.

Európska komisia pritom ústavné reformy v Turecku minulý týždeň uvítala ako „krok správnym smerom“ a zdôraznila niekoľko pozitívnych aspektov.

CHP ale zjavne viac rozladila pozícia popredného poslanca Európskeho parlamentu Hannesa Swobodu, ktorý naliehal na stranu CHP, aby podporila balíček ústavných reforiem. Swoboda okrem toho referendum nazval skúškou sociálno-demokratických ašpirácií CHP.

Kilicdaroglu si myslí, že Swoboda mal namiesto počúvania informácií, ktoré pochádzajú z rôznych zdrojov kontaktoval priamo CHP. Dodal ale, že po schôdzke s rakúskym poslancom sa ľady prelomili.

Jadrové odzbrojenie a „legitímny etnický pôvod“

V súvislosti so zahraničnou politikou Kilicdaroglu uviedol, že pre CHP je jadrové odzbrojenie prioritou tureckej politiky susedstva a naznačil, že Izrael by sa mal ako jediný držiteľ jadrových zbraní na Blízkom východe tohto arzenálu zbaviť.

Kompletný rozhovor v anglickom jazyku nájdete na tejto linke