Turecký minister v Osvienčime: EÚ hrozí rasistická mentalita

foto: Demonštranti držia národnú zástavu Turecka počas demonštrácie za podporu sekularizmu na námestí 14. apríla 2007 v Ankare. TASR

„EÚ, založená aby eliminovala hrozby pre mier tej doby, dnes čelí riziku, že ju ovládne rasistická mentalita, ktorá nevie internalizovať vlastné hodnoty a pripomína fašistické metódy z 30. rokov 20. storočia“, povedal podľa oficiálneho prepisu z príhovoru Egemen Bağış.

„Bohužiaľ dnes Turecko a Turci v Európe znášajú dôsledky toho, že sú iní (…) Turkom sa implicitne alebo otvorene hovorí: ‘Ste iní a nemáte medzi nami miesto’“.

„Tí, ktorí majú rasistickú a pokrivenú mentalitu nemajú právo degradovať demokraciu a filozofiu Európskej únie,“ pokračoval.

„Najlepšou odpoveďou pre týchto ľudí  je viac podporovať a prijať hodnoty Európskej únie a princípy demokracie. Jediným liekom na tuto pokrivenú mentalitu je pristúpenie Turecka k EÚ“, uzavrel.

Rozhovory na mŕtvom bode

Prístupové rokovania Turecka sú už dlhšie na mŕtvom bode, predovšetkým kvôli neochote Ankary otvoriť svoje letiská a prístavy doprave z Cypru.

Okrem toho sa zdá, že sa Turecko vzďaľuje perspektíve získania bezvízového režimu pre Schengenský priestor. Naopak, buduje svoju vlastnú zónu bezvízových stykov s krajinami ako Sýria, Jemen, Líbya, Libanon, Maroko a Tunis.

Podľa expertov bude v dôsledku dominovej povahy revolúcií v Stredomorí rásť imigračný tlak na EÚ aj cez Turecko.

EurActiv zisťoval reakcie na Bağışove slová od viacerých tureckých aktérov, jediným kto do uzávierky odpovedal bola predstaviteľka opozičnej tureckej strany CHP v Bruseli Kader Sevincová.  Bağışove komentáre nezvala „povrchnými“. Hoci súhlasí s tým, že kredit európskej demokracie do istej miery trpí xenofóbnymi a extrémistickými pozíciami niektorých politikov v členských štátoch , podľa nej by sme nemali tieto deštrukčné trendy v európskej politike generalizovať. „Verím, že Európa prekoná súčasné problém y opäť preukáže univerzálnu hodnotu demokracie (…) Svet potrebuje líderstvo Európy“.

Európska komisia reagovala, že si najprv musí overiť, či boli ministrove vyjadrenia interpretované správne.

Egemen Bağış sa už dávnejšie vyjadril, že pre Turecko je členstvo v Únii veľmi „dôležitým ukotvením,“ na ktoré ašpiruje, ale nie je to pre Turecko jediná možnosť. Ako pridanú hodnotu svojej krajiny pre EÚ vidí demografický vývoj a zdravý ekonomický rast.