Tusk: Janukovyč je ochotný usporiadať predčasné voľby ešte tento rok

Varšava 20. februára (TASR) – Ukrajinský prezident Viktor Janukovyč vyjadril ochotu usporiadať ešte v tomto roku predčasné parlamentné a prezidentské voľby, ktoré by vyriešili patovú situáciu medzi vládou a opozíciou. Povedal to počas dnešných rokovaní s ministrami zahraničných vecí Nemecka, Francúzska a Poľska, uviedla agentúra UNIAN, podľa ktorej to vo Varšave oznámil poľský premiér Donald Tusk.

"Trojica ministrov je v Kyjeve a diskutuje o istom dokumente, ktorý dáva šancu skoncovať s násilím a dosiahnuť dohodu. Ochota usporiadať predčasné voľby už ten rok, parlamentné aj prezidentské, bola prejavená," citovala Tuska agentúra Reuters.

Účastníci schôdzky sa tiež zhodli na vytvorení vlády národnej jednoty do desiatich dní a uskutočnení ústavných zmien do leta tohto roku.

S Janukovyčom sa stretli ministri zahraničných vecí Francúzska, Nemecka a Poľska – Laurent Fabius, Frank-Walter Steinmeier a Radoslaw Sikorski. V noci budú pokračovať v rozhovoroch s predstaviteľmi ukrajinskej vlády aj opozície. V Kyjeve zotrvajú do piatka.

"Čaká nás noc zložitých rokovaní," uviedol hovorca poľského ministerstva zahraničných vecí Marcin Wojciechowski, ktorý je takisto v Kyjeve.

1 12 dod hy