Tusk: Moldavsko je pripravené podpísať asociačnú dohodu s EÚ do konca roka

Kišiňov 30. marca (TASR) – Predstavitelia členských krajín EÚ dnes na odbornej konferencii v Moldavsku pozitívne vyzdvihli plán tejto postsovietskej republiky začleniť sa do EÚ.

"Moldavsko urobilo veľký kus práce, aby si získalo v zahraničí výbornú reputáciu v nesmierne ťažkých časoch, čo by teraz mnohé krajiny nedokázali," vyhlásil poľský premiér Donald Tusk v Kišiňove.

"Keby to bolo na mne, podpísala by EÚ s Moldavskom Stabilizačnú a asociačnú dohodu do konca tohto roka," podotkol Tusk podľa moldavskej tlačovej agentúry Infotag.

Dvojdňovú konferenciu, organizovanú pod záštitou Tuska a moldavského premiéra Vladimira Filata, označila moldavská vláda za prvý kľúčový krok na ceste krajiny k rýchlemu zosúladeniu hospodárskej politiky s EÚ. Z dlhodobejšieho hľadiska je to perspektíva začlenenia sa do colnej únie s EÚ.

V tejto súvislosti moldavský premiér vyjadril záujem o poľské investície.

Proeurópska koaličná vláda sa v Moldavsku dostala k moci v októbri. Predošlá vláda komunistickej strany presadzovala blízke vzťahy predovšetkým s Ruskom. Moldavská vláda, ktorá má v parlamente tesnú väčšinu, bude musieť čeliť nespokojnosti obyvateľstva zo slabej životnej úrovne a rozšírenej korupcie. Vláda riešenie vidí v procese európskej integrácie.

Zdroj: DPA

3 cve zsl