Tusko: Východné partnerstvo nie je oficiálnym sľubom vstupu do EÚ

Brusel 20. mája (TASR) – Európska únia deň pred summitom Východného partnerstva v lotyšskej Rige (21. a 22.5) pripomenula, že ide o koncept, ktorý sa zrodil v roku 2009 ako spoločná iniciatíva medzi EÚ a šiestimi východoeurópskymi a zakaukazskými partnerskými krajinami – Arménskom, Azerbajdžanom, Bieloruskom, Gruzínskom, Moldavskom a Ukrajinou.

Trojica z týchto krajín – Moldavsko, Gruzínsko a Ukrajina – má integračné ambície a chce dosiahnuť členstvo v EÚ.

Predseda Európskej rady Donald Tusk v dnešnom rozhovore pre rozhlasovú stanicu Slobodná Európa uviedol, že táto trojica krajín má právo usilovať sa o vstup do EÚ, avšak zdôraznil, že jeho zodpovednosťou je nedávať „prázdne sľuby“, pokiaľ ide o integračné vyhliadky týchto štátov.

„Východné partnerstvo nebolo oficiálnym sľubom vstupu do EÚ, pretože ich sen o pristúpení je niečo celkom nové. Ale je samozrejmé, že Gruzínsko, Moldavsko a Ukrajina majú plné právo na tento európsky sen. Je však našou povinnosťou, a zdá sa mi, že je to moja osobná zodpovednosť, aby sme nedávali prázdne sľuby, že by sa tak mohlo stať zajtra alebo pozajtra,“ uviedol Tusk.

Spresnil, že Európska únia nechce sklamať krajiny ašpirujúce na členstvo, a dodal, že asociačné dohody podpísané s uvedenou trojicou krajín a tiež odstránenie vízového režimu pre občanov Moldavska sú dôkazom toho, že EÚ je pre tieto krajiny „predvídateľným“ partnerom. V súvislosti s vízami pripomenul, že aj Ukrajinci a Gruzínci by sa mohli už na budúci rok tešiť z ich odstránenia, čo však záleží od toho, či ich krajiny dosiahnu požadovaný pokrok.

Pri príležitosti 4. summitu Východného partnerstva štatistický úrad EÚ Eurostat pripomenul, že spoločná plocha šiestich krajín Východného partnerstva mierne presahuje jeden milión štvorcových kilometrov, čo je štvrtina územia EÚ. Populácia týchto krajín v roku 2014 predstavovala 75,2 milióna ľudí, kým EÚ má 506,8 milióna obyvateľov.

Najväčšou krajinou z nich je Ukrajina, ktorá sa rozlohou 603.500 km2 približuje územnej rozlohe Francúzska (632.800 km2), najväčšieho štátu EÚ. Počtom obyvateľov mierne nad 45 miliónov sa zasa Ukrajina najviac približuje Španielsku.

Istou zaujímavosťou je, že v každej zo šiestich krajín Východného partnerstva je populácia v priemere mladšia ako v EÚ – s priemerným vekom v rozmedzí od 29,7 roka v Azerbajdžane po 39,7 roka na Ukrajine. Vekový priemer v EÚ je 42,2 roka.

Z hľadiska ekonomických ukazovateľov je na tom lepšie EÚ. Hrubý domáci produkt v priemernej výške 3700 eur na obyvateľa východných partnerov EÚ predstavuje iba 14 percent priemeru v EÚ. Najnižšie príjmy boli zaznamenané v Moldavsku (HDP 1700 eur na obyvateľa) a najvyššie v Azerbajdžane (6000 eur – takmer ako Bulharsko). Zamestnanosť v krajinách Východného partnerstva sa u obyvateľov vo veku 20 až 64 rokov značne líši, je však všeobecne nižšia ako v EÚ, kde je na úrovni 69,2 percenta. Výnimkou je Azerbajdžan, kde zamestnanosť vlani dosahovala 73 percent.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) gon