Tvárou eurosocialistov vo voľbách bude Schulz

zdroj europarl.europa.eu

Súčasný predseda Európskeho parlamentu povedie svoju politickú skupinu do eurovolieb v máji 2014. Stane sa tak aj kandidátom na post predsedu Európskej komisie v prípade, že by sociálnodemokratické strany získali v novom Európskom parlamentne prevahu.

Schulz získal podporu od 19 politických strán združených v PES. Nominovala ho jeho materská SPD.

„Podpora (z členských strán) je pre mňa obrovským povzbudením“, povedal Schulz. Nemeckého europoslanca vo vnútri PES nikto nevyzval na súboj. Žiadni ďalší potenciálni volební lídri sa o podporu členských strán neprihlásili.

Hlavné témy kampane európskych socialistov budú nezamestnanosť mladých a reakcia na euroskepticizmus.

„Sú tu strany, ktoré otvorene vedú kampaň proti myšlienke Európy. Chcem viesť diskusiu o tom, akú Európu chceme“, vyhlásil. EÚ si podľa neho musí udržať dôveru svojich občanov, ktorí strácajú vieru, že inštitúcie EÚ môžu zabezpečiť sociálne a individuálne záujmy.

Na margo nezamestnanosti mladých ľudí povedal: „Pre sociálneho demokrata je to neakceptovateľné. Najbohatšia časť sveta by mala byť schopná ponúknuť bohatstvo svojim občanom“.

Schluza ešte čaká lobing u ostatných socialistických strán v EÚ za oficiálnu podporu. Tej by sa mohol dočkať na volebnom kongrese strany 1. marca 2014 v Ríme. Na ňom sa očakáva aj prijatie volebného programu.

Diskutovať o ňom už začalo prezídium strany a mal by byť stručný. Predvolebná kampaň eurosocialistov sa  bude líšiť od krajiny ku krajine s „ohľadom na politickú kultúru“.

Podľa niektorých  analytikov by mohol fakt, že Schulz je z Nemecka ovplyvniť voličské správanie. Vyplýva to aj s júnového prieskumu inštitútu Gallup, kde 37 % odpovedalo, že krajina pôvodu potenciálneho kandidáta na post predsedu Európskej komisie by mohla ovplyvniť ich voľbu.

Otvára sa napríklad otázka Grécka, kde sú nemecké politiky tvrdých úspor mimoriadne nepopulárne. Grécki socialisti však Schulzovmu líderstvu vyjadrili podporu. Či však bude osobne viesť kampaň v každej krajine sa ukáže až tesne pred voľbami. Strana verí, že rozhodujúcejšia ako krajina pôvodu bude politická afiliácia.