Týždeň v obrazoch: Čo sa stalo v EÚ a vo svete

zdroj: TASR

EURÓPA A SLOVENSKO

 TASR/ Martin Baumann

Premiérka Iveta Radičová prijala svojho maďarského kolegu Viktora Orbána. Stalo sa tak len deň po tom, čo sa koalícia dohodla na spoločnom postupe v otázke dvojitého občianstva. Hlavnými bodmi stretnutia sú otázka plynovodu, či témy, pri ktorých sa obe krajiny názorovo nezhodujú. Maďarský premiér prišiel na Slovensko prvý raz po dvanástich rokoch.

viac sa dočítate v článku: Dohoda o plynárenskom prepojení definitívne podpísaná, na rade je eletrina

TASR, AP/ Michel Euler

V švajčiarskom Davose sa tento týždeň koná výročné Svetové ekonomické fórum, na ktorom tradične vystupujú najväčší svetoví lídri v oblasti politiky a hospodárstva. Medzi témami figurujú aj stúpanie cien potravín, zotavenie sa z krízy, prilákanie investícií, či budúcnosť eura. Francúzsky premiér Nicolas Sarkozy pri tejto príležitosti povedal, že Francúzsko a Nemecko nenechajú euro nikdy padnúť.

 AP/ Misha Japaridze

Príletová hala moskovského letiska Domodedovo sa stala terčom teroristického útoku, keď sa v nej odpálil neznámy útočník a zabil pri tom 35 ľudí. Viac ako 120 osôb je zranených. Ruský prezident Dmitry Medvedev prisľúbil, že vinníkov nájde. Podľa najnovších správ bol útočníkom príslušník radikálnej islamistickej skupiny.

viac sa dočítate v článku: Moskovské letisko odhalilo nedostatky v bezpečnosti

SVET

AP/ Fernando Vergara

Príbuzní baníka Lucelia Carrena, ktorý zahynul počas explózie v kolumbijskej bani La Preciosa, sedia pri jeho rakve vo svojom dome. Počas výbuchu celkovo zahynulo 21 baníkov. Pravdepodobnou príčinou je nahromadený metán. Agentúra AP uviedla, že pred štyrmi rokmi už v krajine podobné nešťastie zabili 32 baníkov.

AP/ Pablo M. Monsivais

Americký prezident Barrack Obama predniesol svoj prejav O stave únie, ktorý je adresovaný Kongresu. Hlava štátu v ňom každoročne načtrne agendu na budúci rok a zhodnotí situáciu v krajine. V najnovšom prejave Obama vyzval Kongres, aby navýšili investície do výskumu a vzdelávania a prisľúbil zvýšiť počet pracovných miest. Vzhľadom na menšinu Demokratov v Snemovni reprezentantov zároveň vyzval k spolupráci.

AP/ Gurinder Osan

India tento týždeň (26. januára) oslávila Deň republiky. Ten je výročím dňa, kedy vstúpila do platnosti indická ústava. Stalo sa tak pred 60 rokmi, teda tri roky po tom, čo krajina získala nezávislosť od Veľkej Británie. V Indii je tento deň národným sviatkom, pri príležitosti ktorého sa v hlavnom meste Nai Dillí konajú vojenské prehliadky.

AP/ Ng Han Guan

Čína sa pripravuje na oslavy Nového roka, ktoré sú najdôležitejším sviatkom v krajine. Počas tohto obdobia cestujú domov milióny ľudí. Tento rok sa oslavy začnú 3. februára. Rok 2011 je rokom zajaca. Ako uvádzajú čínski astrológovia, po roku tigra bude tento rok menej uponáhľaný a pokojnejší.

 AP/ Hussein Malla

Po tom, čo sa prednedávnom v Libanone rozpadla vláda je už známe meno nového premiéra. Stal sa ním Nadžib Mikati, ktorého podporila aj islamistická skupina Hizbolláh. Tú údajne podporuje Irán. Mikati však uviedol, že so stranou nie je spriaznený a chce slúžiť všetkým ľuďom. Rozhodnutie vyvolalo v krajine demonštrácie, podľa mnohých obyvateľov je jeho menovanie dôkazom rastúcej sily hnutia Hizbolláh v krajine.

zdroj: AP

V Ugande zavraždili popredného aktivistu za práva homosexuálov Davida Kata. Stalo sa tak len deň po tom, čo v tamojších novinách Rolling Stone vyšiel na prvej stráne článok identifikujúci 100 známych ľudí v krajine, ktorí sú zároveň homosexuálmi so slovami: „Obeste ich“. Polícia však uviedla, že jeho zabitie nemá nič do činenia s jeho orientáciou.

AP/ Hanni Mohamed

Jemen sa stal ďalšou krajinou, kde sa demonštranti vybrali do ulíc protestovať proti autoritatívnej vláde po vzore tuniskej „Jazmínovej revolúcie“. Do ulíc vyšlo údajne až 16 tisíc protestantov. Jemenský prezident Ali Abdullah Saleh je jedným z dobrých spojencov USA, ktorý Američanom pomáha v boji proti terorizmu. Na čele krajiny je už viac ako tridsať rokov.

viac sa dočítate aj v článkoch: Tunisko zažíva ľudové povstanie, kto bude ďalší?; Nepokoje v Egypte pokračujú, EÚ vyzýva k zdržanlivosti a Jazmínová revolúcia zasiahla aj Albánsko