UKIP sa reklamou bráni voči obvineniam z rasizmu

Zdroj: EP

Líder Britskej strany nezávislosti (UKIP) Nigel Farage v rozhlasovom rozhovore pre BBC s odvolaním sa na policajné štatistiky vyhlásil, že si myslí, že ľudia sa boja, ak majú za susedov Rumunov.

Keď sa ho redaktor opýtal, aký je rozdiel medzi nemeckými a rumunskými susedmi, Farage odpovedal: „Vy viete, aký je ten rozdiel“. Farage má za manželku Nemku. Pracuje pre neho ako jeho sekretárka.

Prieskumy UKIP-u napriek tomu prisudzujú prvé alebo druhé miesto v eurovoľbách. Pre Konzervatívnu stranu to rok pred národnými voľbami vyzerá na ponižujúce tretie miest. 

UKIP hlása odchod Británie z únie, prísne hraničné kontroly a obmedzenie imigrácie. 

Ešte pred otvorením britského pracovného trhu pre Rumunov a Bulharov začiatkom roka 2014, prišli do krajiny desiatky tisíc občanov týchto krajín. Britské štatistiky aktuálne ukazujú skôr pokles ich počtu.

Faragea ze jeho komnetáre odsúdili premiér David Cameron, liberál Nick Clegg aj líder labouristov Ed Miliband. Kriticky sa voči jeho komentárom postavili aj pravicovo orientovaný bulvár, ktorý sám brojí proti EÚ.

V celostránkovej reklame v tradičnom denníku konzeravatívcov DailyTelegraph Farage píše, že UKIP nie je rasistická strana a jeho imigračná politika chce vlastne skoncovať s dikrimináciou neeurópskych imigrantov.

Dodáva, že z „veľkej väčšiny“ Rumunov by boli dobrí susedia.

„Žiadna strana si ešte nezaplatila stranu reklamy v národnom denníku, aby povedala – nie sme rastisi," komentuje konzervatívny poslanec Tim Loughton.

Le Penová sa vidí vo funkcii

Vo Francúzku sa zase v prieskumoch darí Národnému frontu Marine Le Penovej. Necháva za sebou u stredo-pravú UMP aj vládnucich socialistov. Do Európskeho parlamentu by mohli poslať až 16 poslancov.  

Marine Le Penová sa tento týždeň v televíznom rozhovore zverila s ambíciou byť podpredsedníčkou novej frakcie v Európskom parlamente.

Skupinu chce najmä na to, aby mohol Národný front pretláčať pozmeňovacie návrhy a "spravodjacovať" legislatívu, čo sa nedá ak ste nezaradení, „najmä ak ste z Národného frontu“, tvrdí Le Penová.

Na to, aby mohla vzniknúť v europarlamente nová skupina, musí sa nájsť sedem podobne zmýšľajúcich národných politických strán.

Niektorí už teraz spoluprácu s Národným frontom vylúčili. Medzi nimi britský UKIP a nemecká Alternatif Für Deutschland.

Aj Národný front sa snaží dištancovať od iných, napríklad od Zlatého úsvitu, gréckej neonacistickej strany. Niektoré strany ešte stále váhajú, napríklad Švédski demokrati.

Le Penovej ostáva teda málo spojencov. Potenciálnymi sú rakúski Slobodní, Vlaams Belang z Belgicka, talianska Liga Severu, Poriadok a spravodlivosť z Litvy. Niektoré sú dnes súčasťou skupiny Európska slobody a demokracie, kde pôsobil aj jeden europoslanec za slovenskú SNS.  

video