Ukrajina: Ashtonová odsúdila použitie sily voči demonštrantom v Kyjeve

Brusel 11. decembra (TASR) – Vysoká predstaviteľka EÚ pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku Catherine Ashtonová dnes na Ukrajine odsúdila použitie sily na rozohnanie demonštrácie na kyjevskom Námestí nezávislosti.

"Len o niekoľko hodín po mojej prítomnosti na námestí som so smútkom sledovala, ako polícia použila silu na rozohnanie demonštrantov v centre Kyjeva," vyhlásila Ashtonová.

Šéfka európskej diplomacie je na dvojdňovej návšteve ukrajinskej metropoly, kde sa po telefonickej dohode medzi predsedom Európskej komisie Josém Manuelom Barrosom a ukrajinským prezidentom Viktorom Janukovyčom má pokúsiť o nastolenie politického dialógu medzi ukrajinskou vládou a opozičnými silami, ktoré stoja za mohutnými demonštráciami.

Ashtonová sa v utorok stretla s Janukovyčom a ďalšími vysokými vládnymi predstaviteľmi a neskôr sa vybrala na Námestie nezávislosti, aby sa stretla s proeurópsky zameranými demonštrantami.

Ashtonová dnes vyhlásila, že dialóg s politickými reprezentantmi je na vyriešenie napätej situácie oveľa účinnejší než použitie sily.

Ashtonová dodala, že bola prekvapená odhodlaním Ukrajincov pokračovať v protestoch na podporu európskej integrácie Ukrajiny a proti súčasnej politickej moci v Kyjeve, ktorá 21. novembra rozhodla pozastaviť rokovania o asociačnej dohode s EÚ.

Ashtonová pôvodne plánovala, že opustí Kyjev už v utorok večer, avšak po násilnom rozohnaní demonštrantov a rozobratí ich barikád na Námestí nezávislosti zmenila svoj názor a chce s predstaviteľmi vlády prediskutovať príčinu nočného zásahu.

Medzitým predstavitelia Zastúpenia EÚ v Kyjeve prostredníctvom sociálnej siete Facebook uviedli, že sa snažia skontaktovať s ministerstvom vnútra a objasniť situáciu ohľadom násilia medzi poriadkovými silami a demonštrantami, ktoré najnovšie vypuklo pred budovou kyjevskej radnice.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) zsl