Ukrajina chce istotu o perspektíve v Európe

Pozadie:

Európska susedská politika vznikla s cieľom zlepšiť spoluprácu v politickej a bezpečnostnej oblasti a v oblasti sociálno-ekonomického rozvoja iným spôsobom, než je členstvo v EÚ. Medzi nových susedov EÚ patrí aj Ukrajina, pre ktorú však takáto spolupráca nie je dosť motivujúca.

Otázky:

„Keď sa pozrieme na súčasné procesy vo vnútri EÚ, môžeme povedať, že nie je práve ten najlepší čas na rozhovory o európskych ašpiráciách Ukrajiny,“ povedal prezident v rozhovore pre piatkové vydanie britského denníka Financial Times. „Chápeme ťažkosti, ktorým čelí Európa. Žiadame len to, aby nás vypočuli. Potrebujeme len jedinú vec, aby sme vedeli a mali istotu v podobe písaných dohôd, že Ukrajina má perspektívu v Európe vo viditeľnom časovom horizonte,“ povedal Juščenko.

Juščenkova požiadavka zároveň prichádza v čase, keď politickej kríze čelí aj samotná ukrajinská vláda a objavujú sa pochybnosti, či nová koalícia na čele s Viktorom Janukovičom udrží prozápadné smerovanie krajiny, ktorým sa Ukrajina vybrala po Oranžovej revolúcii v roku 2004. Juščenko ubezpečil, že krajina potrebuje zlepšiť svoje komplikované vzťahy s Ruskom, no zdôraznil, že budúcnosť Ukrajiny je v Európe. Podčiarkol, že ako prezident má dostatok manévrovacieho priestoru, aby zabezpečil pokračovanie v liberálnych reformách v domácej i zahraničnej politike. Janukovič, ktorý hlása skôr “euro pragmatizmus” než “euro romanticizmus”, obnovil blízke vzťahy Kyjeva s Moskvou, vrátane obchodných dohôd, čo by podľa mnohých mohlo narušiť západnú integráciu Ukrajiny.

Postoje:

Veľvyslanec Európskej komisie v Ukrajine Ian Boag povedal, že prijatie Ukrajiny do EÚ sa momentálne nenachádza v agende. Ďalší vývoj bilaterálnych vzťahov bude závisieť od toho, či sa Ukrajina stane členom Svetovej obchodnej organizácie (WTO), pretože práve táto otázka je pre Európu kľúčová.

Prezident Európskej komisie José Manuel Barroso, nemecká kancelárka Angela Merkelová, ako aj Komisár pre rozširovanie Olli Rehn, nedávno naznačili možnú prestávku v ďalšom rozširovaní EÚ, kým sa vyriešia inštitucionálne otázky Únie.

Bývalý ukrajinský minister zahraničných vecí Borys Tarasyuk tesne pred parlamentnými voľbami v marci 2006 odhadoval vstup Ukrajiny do EÚ na rok 2015. “Ukrajina je neoddeliteľnou súčasťou Európy, a preto nie je ani férové, ani múdre, že ju Únia vylučuje zo svojich štruktúr.“