Ukrajina dostane Asociačnú dohodu s EÚ

Pozadie:

Vzťahy medzi EÚ a Ukrajinou v súčasnosti upravuje Európska susedská politika. Ukrajina by chcela oveľa viac a dúfa v členstvo v EÚ. Ukrajinský minister zahraničných vecí Kostiantyn Yelisieiev sa vyjadril, že úroveň súčasných vzťahov je “neprijateľná” a nemá pre jeho krajinu žiadnu pridanú hodnotu. Brusel a Kyjev vedú už deviate kolo rokovaní o novej zmluve, ktorá by mala vzájomné vzťahy posunúť na vyššiu úroveň.

Otázky:

Ministri zahraničných vecí EÚ sa v utorok dohodli, že s Ukrajinou podpíšu Asociačnú zmluvu. Malo by sa tak stať do konca roka. Presný obsah dokumentu zatiaľ nie je známy. Určite však bude zakladať zónu voľného obchodu, ak Ukrajina preukáže dostatočný pokrok v ekonomických a politických reformách.

Kyjev sa márne snažil presadiť, aby v zmluve bola jasne zakotvená perspektíva členstva v EÚ a dialóg o zrušení vízovej povinnosti. Komisárka pre vonkajšie vzťahy Benita Ferrero-Waldner vyhlásila, že Asociačná dohoda posúva vzájomné vzťahy ďalej, ale nepredikuje budúcnosť. Obmedzila sa iba na konštatovanie, že EÚ dáva Ukrajine “šancu” na naplnenie európskych ambícií.

Ukrajinské nádeje schladila aj nemecká kancelárka Angela Merkelová počas pondelkovej návštevy Kyjeva. Podporila podpis Asociačnej dohody, ale Ukrajincov upozornila, aby si ju “neplietli s podmienkami na členstvo v EÚ,” pričom zdôraznila, že absorbčná kapacita Únie na ďalšie rozširovanie je obmedzená.

Zmluva neuspokojí ani ukrajinské ambície na zrušenie vízovej povinnosti. Komisárka Ferrero-Waldnerová sa “nebráni dialógu o zrušení víz,” ale môže sa uskutočňovať iba paralelne s rokovaniami o novej zmluve. Žiadne písomné záruky Kyjev nedostane.

Cestu Ukrajiny do EÚ komplikujú neustále politické turbulencie a ekonomická situácia. Svetová banka aktuálne zhoršila predpoveď inflácie pre Ukrajinu na tento rok – mala by sa dostať až na úroveň 21,5%. Ekonomika sa podľa SB prehrieva a rast DPH dosiahne v tomto roku 6%, pričom ho ťahá predovšetkým rozsiahle poľnohospodárstvo. Predstava objemu priamych platieb, ktoré by Ukrajina dostávala z európskeho rozpočtu, nie je pre EÚ veľmi lákavá…

Pozície:

Volodymyr Ohryzko, ukrajinský minister zahraničných vecí: Na tlačovej besede v Bruseli potvrdil, že nový dokument sa bude volať Asociačná dohoda. “Je to prvý a významný krok na ceste Ukrajiny do EÚ.” Ukrajina chce pokračovať ďalej. “Naša hlavná úloha je získať silný nástroj na skutočnú adaptáciu záujmov Ukrajiny a EÚ do konca roka 2009.”

Benita Ferrero-Waldner, komisárka pre vonkajšie záležitosti: Upozornila Ukrajinu, že podmienkou na európske ašpirácie je množstvo reforiem. “Ukrajina bude mať ešte veľa práce so stabilizáciou vnútornej politiky.” Osobitne zdôraznila najmä “rozbroje medzi prezidentom a premiérkou.”