Merkelová telefonovala s Putinom i Janukovyčom

Kyjev/Berlín 29. januára (TASR) – K ukončeniu násilia a zastrašovania v ukrajinskom mocenskom zápase vyzvala dnes po rokovaniach v metropole bývalej sovietskej republiky vysoká komisárka pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku EÚ Catherine Ashtonová.

Spolupráca medzi vládou a proeurópskou opozíciou, ku ktorej už z času na čas došlo aj doteraz, by sa podľa šéfky európskej diplomacie mala zmeniť "v skutočný dialóg".

Ashtonová po stretnutí s ukrajinským prezidentom Viktorom Janukovyčom nevylúčila ani sankcie voči súčasnému vedeniu krajiny. "Je potrebné veľmi starostlivo preskúmať všetky varianty sankcií, ktorými disponujeme," cituje jej slová tlačová agentúra DPA.

Nemecká spolková kancelárka Angela Merkelová vyzvala dnes ruského prezidenta Vladimira Putina, aby prispel k riešeniu konfliktu na Ukrajine.

V telefonickom rozhovore s najvyšším ruským predstaviteľom apelovala šéfka nemeckej vlády podľa slov jej hovorcu Steffena Seiberta na Putina, aby sa angažoval za konštruktívny dialóg medzi oboma stranami vnútropolitického konfliktu na Ukrajine.

Ukrajina potrebuje rýchlo akcieschopnú vládu. Všetky strany by v tejto súvislosti mali konať v súlade s ich zodpovednosťou za stabilizáciu krajiny a ochranu práv občanov.

Merkelová telefonovala aj s Janukovyčom a privítala pri tejto príležitosti otvorenie dialógu s opozíciou a zrušenie zákonov, ktoré obmedzovali okrem iného právo občanov na zhromažďovanie sa. Zároveň však podľa Seibertových informácií pripomenula, že by sa teraz mali splniť prijaté dohody vrátane plánovanej amnestie pre odporcov režimu a podčiarkla, že nesmie dôjsť k ďalším prejavom násilia.

Nemecká kancelárka najvyššieho ukrajinského predstaviteľa ubezpečila, že tak Európska únia, ako aj Nemecko sú pripravené poskytnúť Kyjevu pomôcť pri hľadaní demokratických východísk zo súčasnej krízy.

3 le gon