Ukrajina musí na asociačnú dohodu s EÚ ešte čakať

Kyjev 6. apríla (TASR) – Rokovania o asociačnej dohode Ukrajiny s Európskou úniou budú podľa diplomatických zdrojov trvať dlhšie než sa pôvodne plánovalo. Uviedla to dnes tlačová agentúra RIA Novosti.

Ukrajina chce dosiahnuť dohodu ešte tento rok, po utorňajšom 18. kole vyjednávaní v Bruseli však diplomati odmietli túto túžbu ako "ilúziu".

Summit Ukrajina-EÚ, na ktorom sa majú podľa Kyjeva dokončiť detaily o dohode, presunuli zo septembra na december.

"Nie som si istý, že budeme schopní dokončiť rokovania do decembra," uviedol vysokopostavený ukrajinský predstaviteľ pre noviny Kommersant-Ukrajina.

Predstavitelia EÚ obviňujú Kyjev z "dvojitej hry", keď na jednej strane dáva najavo plnú oddanosť EÚ a na druhej žiada o členstvo v colnej únii s Ruskom, Bieloruskom a Kazachstanom.

"Podozrievali sme Kyjev, že hrá dvojitú hru a súbežne rokuje o svojom vstupe do colnej únie s Ruskom. Po interview s (námestníkom ministerstva hospodárstva) Valerijom Munijanom máme teraz dôkaz," uviedol pre Kommersant nemenovaný diplomat EÚ.

V interview publikovanom v utorňajších novinách Muntijan uviedol, že asociované členstvo v EÚ by spomalilo ekonomický rast Ukrajiny.

Rozhovory Kyjeva s Bruselom sťažuje aj spor o exportné kvóty na ukrajinské poľnohospodárske výrobky.

Najbližšie kolo rokovaní EÚ – Ukrajina sa uskutoční v júni.