Ukrajina: Parlament odložil rokovanie o podpísaní dohôd s EÚ

Kyjev 19. novembra (TASR) – Do štvrtka odložil dnes ukrajinský parlament rozpravu o plánoch podpísať dohodu o voľnom obchode a asociačnú dohodu s EÚ, pretože jeho poslanci nevedia dosiahnuť konsenzus v kľúčovej otázke prepustenia väznenej opozičnej predstaviteľky Julie Tymošenkovej. Informovala o tom agentúra Reuters.

„Dohodli sme sa, že vo štvrtok začneme v pléne prerokovávať eurointegračné zákony,“ uviedol predseda parlamentu Volodymyr Rybak.

Uvedené zákony majú za cieľ splniť požiadavky EÚ, ktorá podpísanie spomínaných dvoch zmlúv s Ukrajinou podmieňuje prepustením väznenej expremiérky Julie Tymošenkovej, ktorej odsúdenie na sedem rokov označuje za politicky motivované.

Predstavitelia EÚ zároveň vyzvali ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyča, aby urobil kompromisný krok a expremiérku prepustil, čím jej umožní ísť sa liečiť do Nemecka.

EÚ v súvislosti s prepustením Tymošenkovej od Ukrajiny požaduje, aby skončila s výkonom selektívnej spravodlivosti a uskutočnila reformy súdnictva a volebného systému.

1 20 luk dod