Ukrajina: Porošenko chce potlačiť separatistov a podpísať pakt s USA a EÚ

Kyjev 29. mája (TASR) – Novozvolený ukrajinský prezident Petro Porošenko v stredu vyjadril odhodlanie potlačiť vzburu na východe Ukrajiny, kde v poslednom čase ozbrojení proruskí separatisti zaznamenali značné úspechy. Informovala o tom agentúra DPA.

„Skoncujeme s týmto terorom,“ vyhlásil Porošenko v rozhovore pre nemecký denník Bild.

„Toto je skutočná vojna proti našej krajine,“ povedal Porošenko. Poznamenal, že ozbrojeným silám nedáva žiadne príkazy, keďže ešte oficiálne nenastúpil do funkcie. Dodal však, že je v úzkom kontakte s dočasnou vládou.

„Môžem povedať, že operácia sa konečne naozaj začala,“ uviedol Porošenko s tým, že jej cieľom je dolapenie a potrestanie vzbúreneckých vodcov.

Porošenko informoval, že sa bude usilovať o urýchlené vytvorenie nového bezpečnostného paktu s USA a Európou, ktorý by mal Ukrajinu vojensky ochrániť. V súčasnosti však väčšina obyvateľov nie je za vstup krajiny do NATO, povedal.

Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov v telefonickom rozhovore so svojím nemeckým náprotivkom Frankom-Walterom Steinmeierom kritizoval vojenský zásah na východe Ukrajiny. Podľa neho sú na ukončenie násilností potrebné „mimoriadne opatrenia“.

Lavrov v stredu večer varoval, že Ukrajina sa nachádza na pokraji „bratovražednej vojny“.

Pri útoku vládnych síl proti separatistom na doneckom letisku v pondelok zahynulo najmenej 36 ľudí a 31 osôb utrpelo zranenia. Samozvaná Donecká ľudová republika na svojom twitterovom účte v stredu oznámila, že opätovne získala kontrolu nad terminálom letiska a jeho okolím. Separatisti taktiež tvrdili, že nad mestom zostrelili vládne bezpilotné lietadlo.

Vodca separatistov Denis Pušilin medzitým znovu zopakoval žiadosť pre Moskvu, aby pričlenila Doneck k Ruskej federácii.

3 bub zsl