Ukrajina: Separatisti z Donbasu odmietajú mierotvornú misiu OSN a EÚ

Kyjev 19. februára (TASR) – Vedenie samozvanej Doneckej ľudovej republiky (DĽR) považuje možný príchod mierotvornej misie na rusko-ukrajinské hranice ako pokus o zmarenie mierových dohôd podpísaných pred týždňom v Minsku. Vyhlásil to dnes zástupca DĽR v kontaktnej skupine pre urovnanie konfliktu na východe Ukrajiny Denis Pušilin.

Spresnil, že podpísaný dokument obsahuje klauzulu zaväzujúcu Ukrajinu k tomu, aby otázku hraníc riešila po dohode s povstalcami z Donbasu.

Pušilin reagoval na jeden z výsledkov rokovania ukrajinskej Rady národnej bezpečnosti a obrany (RNBO), ktorá v noci nadnes prijala rozhodnutie požiadať OSN a Európsku úniu o vyslanie policajnej misie na Ukrajinu. Toto rozhodnutie musí ešte odobriť ukrajinský parlament.

Príslušníci mierových síl by mali byť podľa tajomníka RNBO Oleksandra Turčynova prítomní na línii kontaktu a na ukrajinsko-ruskej hranici.

„Mali by byť nasadení pozdĺž línie kontaktu, ako aj pozdĺž (Kyjevom) nekontrolovanej časti ukrajinsko-ruskej hranice. Bude to skutočný krok smerom k mierovému urovnaniu ukrajinskej krízy,“ poznamenal Turčynov.

RNBO podporila aj návrh ukrajinského prezidenta Petra Porošenka vytvoriť pri RNBO vojenský kabinet, ktorý by tvorili hlavní predstavitelia štátu a silových štruktúr. Porošenko navrhol aj zmenu zákona o vojnovom stave, ktorý by bol v súlade s aktuálnou situáciou v krajine. RNBO takisto návrh odobrila.

12 20 pel žab