Ukrajina: Tymošenková navrhuje referendum o EÚ a NATO

Kyjev 19. mája (TASR) – Kandidátka blížiacich sa volieb ukrajinského prezidenta Julija Tymošenková dnes vyzvala usporiadať referendum o vstupe krajiny do NATO a EÚ. Podľa jej slov túto záležitosť nemôže rozhodnúť jednotlivý politik, ale všetci občania Ukrajiny.

Na svojej webovej stránke Tymošenková ďalej uviedla, že „v súčasnej situácii, keď treba hľadať zložité, ale efektívne riešenia, aby sa na Ukrajinu vrátil mier, môže byť takým riešením pripojenie sa Ukrajiny k EÚ a NATO“. Tymošenková navrhuje, aby sa referendum o tom uskutočnilo „okamžite“.

Tymošenková prostredníctvom svojho webu opäť zaútočila na favorita nedeľňajších prezidentských volieb Petra Porošenka, keď napísala, že jej oponent „robí veľkú chybu, keď odmieta približovanie sa (Ukrajiny) k NATO bez toho, aby bral do úvahy názory v spoločnosti“.

Ako pripomenula agentúra Ukrinform, Tymošenková v uplynulých dňoch viackrát pripomenula svoj návrh o nutnosti vypísať referendum o vstupe Ukrajiny do EÚ a NATO. Vo svojich posledných vystúpeniach a príspevkoch na webe Porošenka podrobuje sústavnej kritike, čo pozorovatelia spájajú s výsledkami posledných prieskumov verejnej mienky, podľa ktorých Tymošenková za Porošenkom výrazne zaostáva.

Porošenko by podľa nich mohol získať 54,7 percenta hlasov – teda absolútnu väčšinu. Tymošenkovú by volilo 9,6 percenta voličov, pričom ešte v apríli jej prieskumy prisudzovali 14 percent.

V súčasnej situácii, ako informoval Ukrinform, Porošenko odmieta účasť v predvolebných diskusiách súkromných televízií, ako mu to navrhuje Tymošenková. Uviedol, že sa zúčastní len na debatách v štátnej televízii.

Spresnil, že „v súčasnej situácii treba obnoviť poriadok na východe (Ukrajiny), zastaviť separatizmus a ukázať, že krajina je jednotná“. „Robiť nejakú šou namiesto riešenia problémov, to nie je nič pre mňa,“ vyhlásil Porošenko v nedeľu na tlačovej konferencii v Záporoží. „Ak si aj niekto myslí, že predvolebná kampaň má pozostávať z útokov na oponenta, ja to robiť nebudem,“ dodal.

12 pel dod