Ukrajina upustila od podpisu dohôd s EÚ

Zdroj: European Council

Ukrajina sa rozhodla pozastaviť prípravné práce na plánovanej asociačnej dohode s Európskou úniou, ktorá sa mala podpísať budúci týždeň vo Vilniuse.

Ukrajinský parlament neschválil ani jeden zo šiestich zákonov, ktoré by umožnili prepustiť na slobodu väznenú expremiérku Juliu Tymošenkovú a jej odchod na liečenie do Nemecka. Ich schválenie bolo podmienkou EÚ.

Väčšina poslancov vládnucej Strany regiónov a Komunistickej strany sa hlasovania zdržala, keďže deklarovali, že podporia len také návrhy zákonov, ktoré vypracovala pracovná skupina. Predseda parlamentu Volodymyr Rybak nariadil príslušným výborom a komisiám pracovať nad návrhmi zákonov ďalej. Ukrajinské opozičné strany okamžite požiadali prezidenta Viktora Janukovyča o zvolanie komisie pre udeľovanie milosti.

„Prezident Janukovyč osobne zastavuje cestu Ukrajiny do Európy,“ uviedol líder opozície Arsenij Jacenjuk. Tvrdí dokonca, že zlyhanie ukrajinského prezidenta bude dôvodom pre jeho obžalobu z velezrady. Opozícia zvoláva na nedeľu protestný pochod na podporu užších vzťahov s EÚ.

Vláda vo svojom stanovisku podčiarkla, že sa rozhodla pracovať na krokoch zblíženia s Ruskom a inými krajinami Spoločenstva nezávislých štátov.“

Radosť na východe, sklamanie na západe

Kremeľ prostredníctvom Dmitrija Peskova, hovorcu prezidenta Vladimira Putina, privítal zámer Kyjeva na vylepšenie obchodných vzťahov s Moskvou, čo naznačuje, že ruské vedenie je spokojné s rozhodnutím Ukrajiny. Peskov zároveň označil Ukrajinu za „blízkeho partnera“ Ruska.

„Je to sklamanie nielen pre EÚ, ale veríme, že aj pre ľudí na Ukrajine,“ uviedla šéfka diplomacie EÚ Catherine Ashton.

Poukázala na rozsiahle reformy, ku ktorým v posledných mesiacoch na Ukrajine došlo. „Podpis najambicióznejšej dohody, ktorú EÚ dosiaľ partnerskej krajine ponúkla, by ďalej posilnilo reformný kurz Ukrajiny a zaslalo jasný signál investorom po celom svete, rovnako ako medzinárodným finančným inštitúciám, že Ukrajina to myslí vážne s prísľubom modernizácie a toho, že sa stane predvídateľným a spoľahlivým partnerom pre medzinárodné trhy.“

Litovský minister zahraničia Linas Linkevičius uviedol, že EÚ si počká na viac informácií: „Je veľmi ťažké okamžite reagovať… Vždy sme vraveli, že to bolo v rukách Ukrajincov ako sa zachovajú, v rukách ukrajinského vedenia, obzvlášť prezidenta Janukovyča.“

Reakciu vydalo aj americké ministerstvo zahraničia: „Spojené štáty sú presvedčené, že integrácia Ukrajiny s Európou je najistejší kurz pre ekonomickú prosperitu a demokraciu.“

„Ak je to konečné rozhodnutie ukrajinskej vlády ešte pred Vilniusom, sme sklamaní," uviedla jeho hovorkyňa Jen Psaki.

Podľa Stevena Blockmansa z think tanku Centra pre štúdia európskej politiky (CEPS) to vyzerá tak, že „celá idea Východného partnerstva ide do hája“.

Koniec či nevydarený začiatok procesu?

Opačný názor má špecialista na Východné partnerstvo z Inštitútu pre stredoeurópsku politiku (CEPI) Balázs Jarábik. Situáciu nevidí tak tragicky a tvrdí, že Ukrajina môže podpísať Asociačnú dohodu a dohodu o voľnom obchode s Európskou úniou kedykoľvek, a nie iba budúci týždeň.

„Nie sú stanovené žiadne podmienky, kedy sa tak má stať. Môže to urobiť hocikedy a zatiaľ jediným spôsobom, ktorým by to chcela zrušiť, je, že sa pridá k Colnej únii na čele s Ruskom,“ povedal pre TASR

Jarábik nerozumie tomu, prečo si európski politici myslia, že celá situácia a proces s Tymošenkovou je ich vecou. Upozornil, Asociačná dohoda sa týka hlavne ekonomickej a hospodárskej oblasti, pričom nehovorí o členstve v Únii. Je preto presvedčený, že stanovenie politických podmienok EÚ, ktoré sa týkajú prepustenia Tymošenkovej, sú prehnané a považuje to za taktickú chybu.

„EÚ sa snaží proces Východného partnerstva a vilniusky summit predať ako obrovský úspech, pričom to je len začiatok procesu a nie jeho koniec. Východné partnerstvo funguje a ten proces sa neuzavrie tým, že sa nepodpíše zmluva s Ukrajinou, tým ho nemožno pochovať,“ uviedol.

(EurActiv/TASR)