Ukrajina víta výzvu EÚ na dialóg a politické reformy

Kyjev 11. februára (TASR) – Ukrajina privítala dnes vyhlásenie ministrov zahraničných vecí Európskej únie, v ktorom požadujú, aby sa politická kríza na Ukrajine riešila dialógom a politickými reformami. Ukrajinské ministerstvo zahraničných vecí označilo závery EÚ za "vyvážené a konštruktívne", informovala agentúra DPA.

Ministri zahraničia EÚ uviedli, že Ukrajine by pomohli nová vláda prístupná pre všetkých, ústavná reforma a prípravy na slobodné a spravodlivé prezidentské voľby. Otvorenú ponechali aj možnosť uvalenia sankcií na Ukrajinu.

Kyjevské ministerstvo požiadavky EÚ nespomenulo. Zopakovalo však, že Ukrajina bude pokračovať v ceste k európskej integrácii a prijme reformy, ktoré krajinu priblížia k európskym štandardom.

Ukrajinou začali otriasať masové protivládne protesty, keď vláda v novembri odložila podpísanie dohôd s EÚ a následne podpísala dohodu o pôžičke vo výške 15 miliárd dolárov s Ruskom. Po rezignácii ukrajinského premiéra pozastavila Moskva minulý mesiac platby s tým, že si počká na novú vládu v Kyjeve. Prezident Viktor Janukovyč ju zatiaľ nevymenoval.

V Kyjeve dnes očakávajú eurokomisára pre rozšírenie a susedskú politiku Štefana Füleho, ktorý bude rokovať ďalej s vládou i opozíciou, uviedla DPA.

3 žab gon