Ukrajina: Vláda schválila návrh asociačnej dohody s EÚ

Kyjev 18. septembra (TASR) – Ukrajinská vláda vyslovila dnes súhlas s návrhom asociačnej dohody s Európskou úniou, ktorá predpokladá aj zriadenie zóny voľného obchodu. Informovala o tom agentúra UNIAN.

Aby mohla byť dohoda podpísaná, čo sa má stať na novembrovom summite Východného partnerstva vo Vilniuse, musí s ňou vysloviť ešte súhlas ukrajinský prezident Viktor Janukovyč a Rada ministrov EÚ. Predpokladom však je, že Kyjev preukáže rozhodné kroky a konkrétny pokrok v oblasti reformy volebnej legislatívy, riešení problému selektívnej spravodlivosti a bude pokračovať v reformách v rámci programu pridruženia.

"Zmeny, ktoré so sebou prináša pridruženie k Európskej únii, sú bez preháňania pre Ukrajinu osudové," povedal ukrajinský premiér Mykola Azarov po zasadaní kabinetu.

V prípade podpísania asociačnej dohody pohrozilo Rusko Ukrajine sprísnením colných kontrol, keďže Kremeľ chce Kyjev "dotlačiť" k vstupu do colnej únie, v ktorej má hlavné slovo Moskva.

Európsky komisár pre rozšírenie Štefan Füle vo štvrtok navštívi Ukrajinu, kde sa v Jalte zúčastní na konferencii s mottom "Meniaca sa Ukrajina v meniacom sa svete". Na svojom konte na Twitteri privítal súhlas ukrajinskej vlády s asociačnou dohodou.

12 hy