Ukrajinci Janukovyčovi: „Budeme v EÚ s vami alebo bez vás“

Vyše 50 ukrajinských osobností zo všetkých sfér verejného života oslovilo prezidenta Viktora Janukovyča vo videu, ktoré je priamou reakciou na jeho novoročný prejav vysielaný v televízii. „Každý rok je to prezident, kto sa prihovára ľudom na Nový rok. Ale súdiac podľa jeho zriedkavých vyjadrení v poslednej dobe, nemá čo povedať. Je načase aby hovorili ľudia,“ vyhlásili autori videa. Ďalej dodávajú, že osud Ukrajiny je predovšetkým v rukách Ukrajincov: „Sme Európania. Budeme v Európskej únii. S vami alebo bez vás.“

Ulice Kyjeva sú zaplnené desiatkami tisíc protestujúcich, ktorí žiadajú rezignáciu prezidenta a vlády odkedy s EÚ odmietli podpísať Asociačnú dohodu (AA).

Janukovyč vo svojom televíznom prejave volal po národnej jednote v roku 2014. Minulý rok bol podľa neho „najťažší v histórii“ samostatnej Ukrajiny.

Prezident dokonca vyslal zmierlivý signál k protestujúcim, keď hovoril o pokroku, ktorý sa dosiahol „vďaka protestom na námestiach, rokovaniam za okrúhlym stolom a politickými výmenami názorov a úprimnému dialógu“

Tiež povedal, že Kyjev prehĺbi svoje vzťahy s EÚ, Ruskom a Čínou a zaviazal sa, že neuškodí ukrajinským záujmom.

„Pokračujeme v práci na Asociačnej dohode s EÚ a obnovili sme dobré bratské vzťahy s Ruskom. Dosiahli sme výrazný pokrok v našich vzťahoch s Čínou, nastoľujeme rovnováhu medzi Východom a Západom, bez toho, aby sme sa vzdali našich národných záujmov.“

Ďalej dúfa, že grécke predsedníctvo EÚ, ktoré sa začalo 1. januára, pomôže jeho krajine podpísať Asociačnú dohodu, ktorú sám pozastavil vlani v novembri.

Podľa ukrajinských médií list s týmito slovami adresoval aj gréckemu prezidentovi Karolosovi Papouliasovi. O úprimnosti Janukovyčových slov majú aktivisti pochybnosti.  

Po Janukovyčovom prejave v televízii vyšlo vyše 100 000 ľudí na kyjevské hlavné námestie, kde spievali ukrajinskú hymnu na znak podpory európskej integrácie. Podľa Rádia slobodná Európa sa organizátori pokúšali o svetový rekord.

Podľa lídra ukrajinskej opozičnej strany UDAR Vitalija Klička, budú pokojné demonštrácie po celej krajine pokračovať aj po zimných sviatkoch. Bývalý šampión v boxe Kličko dodal, že ďalším krokom bude celonárodný štrajk. „Prvýkrát to bude trvať len päť minút, potom už hodinu, nakoniec celý deň. Takto ukážeme, že nechceme žiť alebo pracovať pod touto vládou a podľa jej pravidiel.“

Prieskum verejnej mienky organizácie Democratic Iniciatives Foundation ukázal, že ak by sa voľby konali dnes, tak v druhom kole prezidentských volieb by Janukovyč  s Kličkom prehral. Prieskum tiež zistil, že Janukovyč by prehral aj s ďalšími opozičnými lídrami, vrátane Arsenija Jaceňuka, bývalého ministra financií i zahraničia.

Vitalij Kličko, ktorý už svoj zámer kandidovať na prezidentský úrad v roku 2015 oznámil, vyhlásil, že opozícia bude mať jediného prezidentského kandidáta.