Ukrajinské voľby: Tymošenková hrá európskou kartou

„Urobím všetko, aby sa Ukrajina v čase keď budem prezidentkou, stala členom Európskej únie“, povedala Tymošenková na včerajšej tlačovej konferencii.

Prvé kolo prezidentských volieb sa uskutoční v nedeľu, 17. januára. Dvaja víťazi postúpia do druhého kola, ktoré sa bude konať 7. februára.

Tymošenková hovorila pravdepodobne o dlhodobejších plánoch. Ukrajina je semi-prezidentskou republikou. Hlava štátu je volená na päť rokov, s možnosťou jedného znovuzvolenia. Súčasná premiérka a nádejná prezidentka by tak mohla mať na splnenie sľubov desať rokov. Ukrajinská tlač však interpretovala jej slová takmer jednomyseľne ako sľub priviesť Ukrajinu do EÚ do piatich rokov.

Premiérka vyhlásila, že ak bude zvolená na čelo štátu, požiada vládu aby vyrokovala a podpísala „politickú asociačnú dohodu“ medzi EÚ a Ukrajinou ešte v tomto roku. Vyjadrila tiež nádej, že pri tejto príležitosti by mohla byť vytvorená európsko-ukrajinská zóna voľného obchodu.

Krajina by mala podľa nej prijať na ceste do EÚ päť priorít: zbavenie oligarchov politickej moci, vytvorenie podmienok pre udržateľný rozvoj ľudského kapitálu, dosiahnutie energetickej nezávislosti od Ruska, reforma zdravotníctva, vzdelávania a vedy, a „vytvorenie Európy na Ukrajine“.

„Verím, že s týmito dobre definovanými prioritami a pri dobre riadenej implementácii sa situácia dramaticky zmení.“

S Ruskom chce Tymošenková budovať vzájomne výhodné partnerstvo.

Oligarchovia rozdelení

Financial Times píše, že ukrajinskí oligarchovia sú v podpore prezidentských kandidátov rozdelení. Niektorí otvorene podporujú Janukoviča, iní Tymošenkovú, ďalší sa zas snažia získať za podporu čo najväčšie výhody.

Oceliarsky miliardár Sergej Taruta, ktorý podporuje Tymošenkovú, prehlásil: „Niektoré vedúce podnikateľské skupiny sú aktívne zapojené (do politických zápasov), manipulujú politickú situáciu pre osobný zisk.“

Podľa New York Times vedie v prieskumoch verejnej mienky Janukovič. Ak sa stane prezidentom, bude to víťazstvo pre Moskvu, píše americký denník. Na rozdiel od volieb v roku 2004 však Rusko tento krát otvorene nepodporuje žiadneho kandidáta. Janukovič bol síce ruským favoritom, a preferuje posilnenie rusko-ukrajinských vzťahov, Tymošenková si však na poste premiérky dokázala vybudovať so svojim ruským proťajškom Vladimírom Putinom dobrý pracovný vzťah.

Prieskum verejnej mienky, ktorý dnes zverejnilo ruské Centrum pre výskum verejnej mienky, dokonca naznačuje, že sa Tymošenková nemusí dostať ani do druhého kola. Janukovič je v prvom kole favoritom, môže získať asi 30,5% hlasov. Na druhom mieste sa však objavuje bývalý minister hospodárstva Serhij Tyhypko s 14,4% hlasov. Tymošenková je až za ním s 13,9%.