Ukrajinský parlament žiada OSN o reakciu na Krym, potvrdil eurointegračný kurz

Kyjev 13. marca (TASR) – Ukrajinský parlament dnes prijal uznesenie, ktorým sa obrátil na OSN so žiadosťou, aby reagovala na udalosti na Krymskom polostrove. Poslanci schválili aj ďalší dokument, v ktorom potvrdili smerovanie Ukrajiny k integrácii do EÚ a vyzvali na urýchlené podpísanie asociačnej dohody. Informovali o tom dnes ukrajinské agentúry UNIAN a Ukrinform.

Vo vyhlásení týkajúcom sa Krymu poslanci upozornili, že napriek zdržanlivosti a umiernenosti ukrajinského vedenia a ozbrojených síl Ukrajiny sa situácia v Autonómnej republike Krym naďalej zhoršuje, pričom vinu za to nesú ozbrojené sily a Čiernomorská flotila Ruskej federácie.

"Fakticky ide o akt agresie voči Ukrajine zo strany Ruskej federácie a jej pokus anektovať časť suverénneho štátu," uvádza sa v uznesení.

Poslanci pripomenuli, že Ukrajina je jedným zo zakladajúcich členov OSN, ktorú vyzvali, aby sa situáciou na Krymskom polostrove okamžite zaoberala.

Parlament podčiarkol, že v súlade s Chartou OSN si Ukrajina vyhradzuje právo v prípade nevyhnutnosti požiadať ktorýkoľvek štát alebo regionálny systém kolektívnej bezpečnosti o pomoc pri obnovovaní svojej suverenity, územnej celistvosti a nedotknuteľnosti.

V uznesení týkajúcom sa integrácie do EÚ poslanci odporúčajú dočasnému prezidentovi Oleksandrovi Turčynovovi vyzvať EÚ, aby využila všetky dostupné nástroje a vyvinula tlak na Rusko v súvislosti "s jeho konaním smerujúcim proti mieru, suverenite, nezávislosti a územnej celistvosti Ukrajiny".

Poslanci odporúčajú premiérovi Arsenijovi Jaceňukovi, aby v mene Ukrajiny čo najskôr uzavrel s EÚ asociačnú dohodu.

Prípravy na podpísanie tohto dokumentu 21. novembra 2013 pozastavila vláda premiéra Mykolu Azarova, pričom ako dôvod uviedla nedostatočnú podporu ukrajinskej ekonomiky zo strany EÚ v podmienkach, keď Rusko pohrozilo, že po podpísaní asociačnej dohody zablokuje dovoz ukrajinských výrobkov do Ruska. Po tomto rozhodnutí vypukli na Ukrajine veľké protivládne nepokoje, ktoré si podľa najnovšej bilancie vyžiadali 102 obetí.

Na Ukrajine došlo 22. februára k zmene mocenských pomerov, ktoré podľa Ruska vykazovali znaky štátneho prevratu: parlament zbavil Viktora Janukovyča funkcie prezidenta, výkonom prezidentskej funkcie poveril predsedu parlamentu Oleksandra Turčynova a vypísal predčasné voľby hlavy štátu na 25. mája. Janukovyč sa však naďalej považuje za prezidenta. Vyhlásil, že krajinu bol nútený opustiť, pretože jeho život bol ohrozený.

Viacero oblastí na východe a juhu Ukrajiny, vrátane autonómneho Krymu, neuznáva legitimitu novej vlády v Kyjeve a deklarovalo, že zvažuje vypísanie referenda o svojom štatúte – rovnakého, aké sa túto nedeľu uskutoční v Autonómnej republike Krym.

12 20 pel hy