UNHCR: Do Talianska dorazilo tento rok vyše 100.000 migrantov

Miláno 14. augusta (TASR) – Úrad Vysokej komisárky OSN pre utečencov (UNHCR) dnes informoval, že tento rok dorazilo do Talianska po mori vyše 100.000 migrantov – viac ako polovica z nich sú utečenci pred vojnou alebo prenasledovaním. Správu priniesla tlačová agentúra AP.

UNHCR dnes obnovil svoju výzvu voči európskym krajinám, aby poskytli alternatívy k nebezpečným plavbám po Stredozemnom mori, pretože migrantov často prevážajú pašeráci na rybárskych člnoch nevhodných na takúto plavbu. UNHCR odhadol, že tento rok zahynulo alebo zmizlo pri plavbe cez Stredozemné more až 1500 migrantov, pričom len od júna ich bolo 1300.

Dnes dorazilo na brehy Talianska vyše 1900 migrantov, takže ich celkový tohtoročný počet je aktuálne 100.475 a ďaleko prevyšuje vlaňajších 42.000 migrantov. UNHCR uviedol, že 29 percent tohtoročných príchodzích predstavujú Eritrejčania a 18 percent tvoria Sýrčania, obe skupiny sú pokladané za utečencov.

Hovorkyňa UNHCR Barbara Molinariová apelovala, že ľuďom utekajúcim pred vojnou „by mali poskytnúť iné spôsoby, ako sa dostať do Európy“.

2 jam