UNHCR: Problém ilegálnych imigrantov si vyžaduje naliehavé koordinované riešenie

Ženeva 26. augusta (TASR) – Európske krajiny by mali robiť viac pre riešenie problému ilegálnych imigrantov v Stredozemnom mori, kde sa v uplynulom týždni utopilo vyše 300 ľudí, vyhlásil dnes Úrad vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR).

Jeho hovorkyňa Melissa Flemingová povedala, že takmer 1900 ľudí zomrelo tento rok pri nebezpečnom pokuse dostať sa zo severnej Afriky do Európy, od júna ich prišlo o život asi 1600, informovala agentúra DPA.

Za hlavný východiskový bod pri ceste do Európy označila Flemingová Líbyu, kde zhoršujúca sa bezpečnostná situácia vyústila do nárastu počtu prípadov pašovania ľudí.

„Dramatická situácia na morských hraniciach Európy si vyžaduje naliehavú a koordinovanú akciu Európy,“ zdôraznila. Podľa jej slov by mala zahŕňať „posilnené pátracie a záchranné operácie“ v Stredozemnom mori.

„Je naliehavo potrebné konať, pretože čoraz viac utečencov a migrantov riskuje svoje životy na mori, aby sa dostalo do Európy, väčšinou ide o Eritrejčanov, Sýrčanov a Somálčanov,“ citovala ju DPA.

Flemingová vyzdvihla snahy talianskeho námorníctva a pohraničnej stráže, ktorí pri svojich operáciách Mare Nostrum (Naše more) zachránili tisíce životov.

Taliansko vyzvalo Európsku úniu, aby prevzala misiu Mare Nostrum. Taliansky minister vnútra Angelino Alfano navštívi v stredu Brusel, kde bude rokovať s komisárkou EÚ pre vnútorné záležitosti Ceciliou Malmströmovou.

3 žab gon