Únia chce koniec násilia

Krátka správa

Vo vyhlásení vyzýva Rada zúčastnené strany, aby ukončili krviprelievanie a násilnosti. EÚ odsúdila kroky hnutia Hizballáh a vyzvala ho, aby okamžite prestal útočiť na Izrael. Izraelu uznala právo na sebaobranu, ale nazabudla mu pripomenúť, aby sa „neuchyľoval k neprimeraným akciám“.

Ministri hovorili aj o spolupráci pri evakuácií občanov z ohrozených oblastí, kde sa náš nový minister zahraničných vecí Ján Kubiš pochvalne vyjadril o spolupráci s Čechmi, ktorí nám ponúkli pomoc tým, že vládnym špeciálom letecky prepravili aj našich občanov z Libanonu do Prahy, kde ich vyzdvihli slovenské mikrobusy.

Včera oznámila Európska komisia, že pomôže Palestíne 20 miliónmi eur. Peniaze pôjdu predovšetkým na potraviny a pomoc utečencom. Únia pomáha Palestíne aj v energetike, keď po jednom z Izraelských útokov, pri ktorom zničili šesť generátorov jedinej elektrárne v Gaze, zostalo 45% obyvateľov bez elektriny. Aby umožnila chod nemocníc v oblasti, poslala EÚ už 120 000 litrov paliva a udržanie nemocničných generátorov v chode bude stáť okolo 600 000 eur mesačne.