Únia s humanitárnou akciou v Líbyi počká

Luxemburg 12. apríla (TASR) – Európska únia podnikne humanitárnu akciu v Líbyi iba na požiadanie Úradu OSN pre koordináciu humanitárnych záležitostí.

Únia pripravuje humanitárnu akciu EUFOR Libya na úrovni plánovania, no zatiaľ počká s jej rozbehnutím. OSN však zatiaľ požiadavku Európskej únii neadresuje, pretože sa obáva prítomnosti negatívneho vplyvu vojenských síl na území severoafrického štátu, ktoré sú nevyhnutné na zabezpečenie procesu poskytnutia humanitárnej pomoci v teréne. Misia by zahŕňala podporu leteckých i námorných síl.

Ministri zahraničia sa dnes v Luxemburgu zhodli na tom, že na akciu, ktoré sa spomína ako najväčšia humanitárna akcia v histórii EÚ, je potrebný v prvom rade mandát od OSN. "Našou úlohou je naplánovanie a príprava na podmienky, ak by sme pristúpili k takémuto kroku. A to aj robíme. Ak nás OSN požiada, sme budeme pripravení dostať pomoc do krajiny," uviedla šéfka európskej diplomacie Catherine Ashtonová po zasadnutí Rady EÚ pre zahraničné vzťahy.

Niekoľko štátov podľa diplomatických zdrojov ohlásilo na zasadnutí, že sa v nasledujúcich týždňoch pridajú k dvojici Francúzsko-Taliansko, ktoré už uznávajú líbyjskú Národnú radu ako jediného legitímneho rokovacieho partnera, Slovensko však, rovnako ako Česká republika medzi nimi nebudú.

Rokovaní sa zúčastnili aj dvaja zástupcovia Národnej rady, jej podpredseda Mahmúd Džibríl a predstaviteľ pre zahraničné vzťahy Alí Issaui. "Očakávame z celého sveta dodržanie rezolúcie BR OSN. Máme asi 10.000 mŕtvych, počítame, že ďalších približne 20.000 je nezvestných a predpokladáme, že sú zatknutí režimom Kaddáfího a väznení. Zranených je asi 30.000 ľudí, z ktorých 7000 je zranených ťažko, preto čakáme lepšiu ochranu civilistov voči agresii, ktorá prebieha na území Líbye," povedal po rokovaniach Alí Issaui.