Únia uznala Čiernu Horu

 

Krátka správa

Formálne uznanie nezávislosti Čiernej Hory prišiel po tom, ako 55,5 % občanov Čiernej Hory v referende 21. mája 2006 rozhodlo o nezávislosti a tým pádom aj o zániku voľnej únie Srbska a Čiernej Hory.

„Európska únia a jej členské štáty preto rozhodli o ďalšom vyvíjaní svojich vzťahov s republikou Čierna Hora ako so suverénnym, nezávislým štátom, berúc plne do úvahy výsledky referenda,“ uvádza sa v stanovisku Rady ministrov zahraničných vecí EÚ z 12. júna 2006.

EÚ v ňom ďalej vyzýva Srbsko a Čiernu Horu, aby viedli priamy a konštruktívny dialóg o svojich budúcich vzťahoch a ponúka im pomoc pri dialógu, ktorú Belehrad nedávno odmietol.

V návrhu stanoviska, ktorý veľvyslanci českých krajín EÚ schválili vo štvrtok, sa nespomína žiadny urýchlený postup v súvislosti s úsilím ČH o možný vstup do únie. Spomína sa jednoducho iba „európska perspektíva“ celého regiónu Západného Balkánu.

Podgorica dúfa v rýchlejší postup v rokovaniach o bližších vzťahoch s Bruselom, keďže Čierna Hora už nie je zaťažená problémami s haagskym tribunálom.

Rokovania o stabilizačnej a asociačnej dohode s Belehradom však EÚ prerušila v dôsledku nezadržania unikajúceho bosnianskosrbského generála Ratka Mladiča, ktorého tribunál podozrieva z vojnových zločinov a genocídy.