Únia zavedie clá na tovar a služby z USA za dotácie pre Boeing

Podpredseda Európskej komisie Valdis Dombrovskis [EPA-EFE/Virginia Mayo]

Rok po tom, čo Svetová obchodná organizácia umožnila Spojeným štátom uvaliť clá na tovar z EÚ pre dotácie Airbusu, rovnaký krok ide urobiť aj Európska únia. Clá na americký tovar budú mať hodnotu štyri miliardy dolárov.

Európska únia zavedie clá a iné sankcie na tovar a služby z USA v hodnote 4 miliárd dolárov (3,37 miliardy eur) za nelegálnu podporu pre amerického výrobcu lietadiel Boeing. Oznámil to v pondelok podpredseda Európskej komisie Valdis Dombrovskis.

Ministri obchodu EÚ diskutovali o tomto kroku na videokonferencii, keďže Svetová obchodná organizácia (WTO) dala minulý mesiac EÚ zelenú pre tento krok.

Stalo sa tak rok po tom, čo WTO povolila Spojeným štátom uvaliť clá na tovar z EÚ v hodnote až 7,5 miliardy dolárov za dotácie pre európskeho výrobcu lietadiel Airbus. Americké clá sa dotkli širokej škály produktov, od syrov, cez whisky a vína či olivový olej z Európy.

Obchodný spor Únie a Spojených štátov pre Airbus pokračuje

Európska únia žiada USA, aby zrušila clá na európske potraviny a poľnohospodárske výrobky, ktorá uvalila v roku 2019. Washington k tomu kroku pristúpil, pretože Úniu viní z nezákonných subvencií pre leteckú spoločnosť Airbus. 

„USA uvalili svoje clá na základe rozhodnutia WTO v prípade Airbusu, teraz máme rozhodnutie WTO aj v prípade Boeingu, čo nám umožňuje zaviesť naše clá, a to robíme,“ povedal Dombrovskis novinárom. Poznamenal pritom, že Únia zostáva otvorená rokovaniam o vyriešení tohto sporu.

„Náš návrh, aby obe strany stiahli svoje clá, zostáva na stole,“ uviedol Dombrovskis, pripomenul však, že USA aj napriek niekoľkým výzvam zatiaľ nesúhlasili so stiahnutím svojich ciel.

Európania dúfajú, že tvrdý obchodný postoj doterajšieho prezidenta Donalda Trumpa sa po zvolení nového prezidenta Joea Bidena zmierni. Dombrovskis privítal Bidenov predchádzajúci záväzok k medzinárodným alianciám, multilaterálnemu systému a zlepšovaniu vzťahov s EÚ.

Pokiaľ ide o clá v súvislosti s Boeingom, EÚ minulý mesiac zverejnila predbežný zoznam, ktorý naznačuje, že by sa mohli týkať širokej škály amerických výrobkov vrátane mrazených rýb a morských živočíchov, sušeného ovocia, tabaku, rumu a vodky, kabeliek, traktorov a súčiastok pre motocykle.

Trump vs. Biden: Čo od amerických volieb očakáva Európa?

Európske krajiny sú pri podpore dvoch prezidentských kandidátov nejednotné. Najhlasnejšie podporuje súčasného prezidenta Viktor Orbán, Janez Janša a Boris Johnson, no tichú podporu nachádza Trump aj v Taliansku, Poľsku, či Srbsku.