Úniu vyplašilo násilie v Macedónsku

Krvavé násilie vypuklo cez víkend v nečakanej časti Balkánu – v Macedónsku – ktoré je, okrem Chorvátska, jedinou balkánskou krajinou so statusom kandidátskej krajiny EÚ. Európska únia je podľa slov hovorkyne Komisie, ktorá komentovala udalosti pre Bloomberg, “veľmi znepokojená” a “sleduje udalosti v Macedónsku veľmi pozorne”. 

V nedeľu zaznamenali v Albáncami obývanej dedine Aracinovo, neďaleko Skopije, streľbu. Jedna osoba zomrela, deviati boli zranení. Podľa miestnej polície boli účastníci streľby príslušníci znepriatelených albánskych politických  zoskupení. Incident spôsobil prerušenie hlasovania v niekoľkých volebných okrskoch, v ďalších budú musieť voľby zopakovať pre podozrenia z podvodu. Niektorí medzinárodní pozorovatelia spochybňujú priebeh volieb aj v iných častiach krajiny.

V Macedónsku aj v Bruseli sa očakávalo, že predčasné voľby privedú do úradu novú vládu, ktorej by sa podarilo odblokovať parlament a dokázať to, že EÚ konečne stanoví dátum začiatku prístupových rozhovorov. Krajina zažila nedávno veľké sklamanie, keď kvôli vlečúcemu sa sporu s Gréckom o názov krajiny, nedostala pozvánku do Severoatlantickej aliancie na summite v Bukurešti.

Po víkendových udalostiach, vládne presvedčenie, že Skopije vytúžený termín od Bruselu tento rok ani nedostane. “Boli to najhoršie zorganizované voľby a víťaz na seba teraz preberá veľkú zodpovednosť za Mecedónsko”, povedala šéfka sociálnych demokratov, hlavnej opozičnej sily, Radmila Sekerinska.

Víťazom volieb sa presvedčivo stala konzervatívna strana VMRO-DPMNE premiéra Nikolu Gruevskeho. Tá pravdepodobne vytvorí vládu s jednou z politických strán etnických Albáncov. Presvedčivé víťazstvo Gruevskemu podľa niektorých zabezpečili nacionalistické sentimenty, po tom, čo Gréci nateraz zablokovali Macedónsko v snahe o členstvo v NATO.

V súvislosti so streľbou bol zatknutý jeden z bývalých lídrov gerilovej skupiny, Albánskej národnej armády, ktorá bola jedným z hlavným aktérov násilností z roku 2001. Západu sa vtedy podarilo odvrátiť akútnu hrozbu občianskej vojny a to aj s pomocou prísľubu euroatlantickej integrácie.